شناسایی اختلال شخصیت پارانوئید در روابط بین فردی

شناسایی اختلال شخصیت پارانوئید در روابط بین فردی

نویسنده: مدیر سایت/1395 بهمن 25 دوشنبه/دسته بندی ها: مقالات, شخصیت

اختلال شخصیت پارانوئید (paranoid personality disorder )

ویژگی ها و تشخیص شخصیت پارانوئید :

     • شخصیت پارانوئید به شما مشکوک است و گمان می کند قصد لطمه زدن به او را دارید ، می خواهید از او سوء استفاده کرده و به طریقی او را فریب دهید.

     • تمام فکرش به این مشغول است که آیا واقعاً به او وفادار هستید و آیا می تواند به شما اعتماد کند.

     • در اعتماد کردن به شما تردید دارد و ازاین میترسد که اطلاعات محرمانه اش روزی علیه او استفاده شوند.

     • حتی وقتی قصد دارید صمیمانه از او تعریف کنید ، از صحبت های شما تهدید و تحقیر را برداشت می کند.

     • وقتی احساس کند به او توهین شده و کوچک شمرده شده ( که اکثر اوقات از برخورد دیگران چنین برداشتی دارد ) برای همیشه کینه به دل می گیرد. 

     • در تعامل با دیگران خیلی زود احساس می کند با او بدرفتاری شده و حقش پایمال می شود ، از این رو به سرعت و با عصبانیت تمام واکنش نشان داده و حالت تلافی جویانه به خود می گیرد.

     • او همیشه نسبت به وفاداری شما سوءظن دارد و نجابت شما را زیر سوال می برد.

رشد سالم آدمی نیازمند آن است که روش های حمایت و دفاع از خود را گسترش دهد تا در زندگی و رابطه هایش قربانی نشود اما در این اختلال شخصیتی فرد مبتلا پا را از این درجه سالم احتیاط فراتر می گذارد . در دنیای شخص پارانوئید ترس و عدم اعتماد به همه چیز و همه کس حرف اول را می زند . به نظر چنین شخصی حقیقتاً نمی توان به کسی اعتماد کرد و همه انسانها نیات پلیدی در سر داشته و قصد ضربه زدن به او را دارند . می توان گفت تنها یک قانون فکری در زندگی او حکمرانی می کند : " به هیچ کس اعتماد نکن " . قابلیت اعتماد کردن به دیگران در برهه هایی از روند رشد این افراد نابود شده است . بنابراین شخصیت پارانوئید از محیط و انسانهای پیرامونش دائماً چنین برداشتی دارد : " همه قصد تحقیر و آزار رساندن به من را دارند " . در نتیجه این تفکرات غلط و برای مقابله با این موقعیت واهی ، او همیشه حالت تدافعی و آماده باش به خود می گیرد . اگرچه آنها حتی هیچ مدرک موجهی برای اثبات تصوراتشان ندارند ، اما خیلی راحت وانمود می کنند همه قصد سوء استفاده و آسیب رساندن به او را دارند . به نظر آنها دنیا جای خطرناکی است . در دنیای او هیچ کس از تهمت داشتن مقاصد شیطانی در امان نیست.

او بی غرض ترین و خوش نیت ترین شوخی ها و حتی صمیمانه ترین تعریف و ستایش شما را مبتنی بر تحقیر و مورد حمله قرار گرفتن خود می داند . اظهاراتی که بی منظور و با نیتی پاک به آنها گفته می شود ، پرخاشگری شدیدی را در آنها برمی انگیزد.کافی است احساس کند (اکثراً حسش اشتباه است ) که تحقیر شده و یا به او تهمت زده اند ، به سرعت اقدامی تلافی جویانه انجام داده و با خشونت واکنش نشان می دهد . این شخص به داشتن احساسات کینه جویانه معروف است . هیچ کس حتی همسر او نمی تواند  به اندازه کافی قابل اعتماد باشد . این شخص به داشتن احساسات کینه جویانه معروف است ؛ او هیچ وقت آسیب ها و توهین هایی را که دیده است نمی بخشد هرچند این احساسات اکثراً در نتیجه توهمات و برداشت های اشتباه در او به وجود آمده اند . نزدیکان این افراد غالباً آنها را به بدخلقی ، خشک و بی احساس و عصبی بودن می شناسند .

شخص مبتلا به پارانوئید در کودکی معمولاً گوشه گیر و بسیار زودرنج بوده ، دیگران او را کودکی " عجیب و غیرعادی" می دانستند ، روابط محدودی داشته و در دوران بلوغ و بزرگسالی در مواجهه با سایر افراد همیشه منتظر سوء استفاده و حمله آنهاست و همزمان این فکر را در سر می پروراند که موجودی " متفاوت، خاص و تنها"ست.والدین آنها احتمالاً افرادی کمال گرا ووسواسی بوده اند و در تنبیه فرزندان خود بی رحمانه عمل میکردند . 


برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

 

چاپ

تعداد مشاهده (2876)/نظرات (0)

تگ ها:

لطفا برای ارسال نظر وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید

Background Color:
 
Background Pattern: