اختلال شخصیت ضد اجتماعی

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

نویسنده: روانشناس/1395 بهمن 28 پنجشنبه/دسته بندی ها: مقالات

اختلال شخصیت ضد اجتماعی  (Antisocial Personality Disorder)


ویژگی ها و تشخیص شخصیت ضداجتماعی:

• او به راحتی درگیر فعالیت های غیرقانونی می شود . از این رو ممکن است دستگیر شده و یا دچار مشکلات قانونی شود .

• دروغ گو و فریب کار است . سعی دارد به خاطر لذت شخصی از شما حداکثر استفاده را ببرد .

• واکنش های آنی و لحظه ای ( یعنی بدون فکر و ناگهانی ) از او سر می زند ، هدف مشخصی برای آینده در سر ندارد و به عواقب کارهایش فکر نمی کند .

• برخوردهای فیزیکی پرخاشگرانه و تهاجمی از خود نشان می دهد . با شما با تندخویی رفتار می کند .

• به وضوح پیداست که به امنیت و رفاه شما کاملاً بی توجه است .

• نمی تواند شغل ثابتی داشته باشد و اهمیتی به مسئولیت های اقتصادی نمی دهد .

• در صورت ضربه زدن ، بدرفتاری یا حتی دزدی از شما احساس پشیمانی نمی کند ، بی تفاوت است و یا رفتارهای بد خود را با مهارت تمام توجیه می کند .


آنها به این معروف هستند که در ابتدا فریبنده ، مهربان ، با ملاحظه و علاقمند ظاهر می شوند. او نسبت به وضعیت ظاهرش حساسیت بالایی نشان می دهد ؛ به عبارتی بسیار آگاه است که چگونه خود را برای دیگران جذاب تر سازد . از آنجا که قادر است با هوش ، بذله گو و چرب زبان نیز باشد تأثیری که این شخص در اولین برخوردش به جا می گذارد فوق العاده است . آنها به قدری در رابطه های خود ماهرانه عمل می کنند و می دانند چطور با شخص مورد نظرشان طرح دوستی بریزند که گاهی اوقات این توانایی آنها غیرعادی و خارق العاده به نظر می رسد . این اصطلاح قدیمی " گول ظاهر آدمها را نباید خورد "  در مورد شخصیت ضد اجتماعی کاملاً کاربردی است زرا در برخورد با او خواهید دید اصلاً شبیه آنچه در ابتدا از خودش به نمایش گذاشته نیست .

ویژگی اساسی شخصیت ضداجتماعی که هیچ گاه تغییر نمی کند ، بی توجهی و پایمال کردن حقوق دیگران است . این الگوی رفتاری در مراحل اولیه زندگی اغلب در خردسالی شروع شده و تا آخر دوران بزرگسالی فرد ادامه می یابد . جذابیت دروغین ، غیرقابل اعتماد بودن ، قضاوت ضعیف و سطحی ، فقدان احساس ندامت از انجام رفتارهای ناپسند برخی از ویژگی های خاص این اشخاص می باشد .

برای شخصیت های ضداجتماعی بسیار عادی است که قانون را زیر پا گذاشته و هیچ ارزشی برای دستگاه قضائی قائل نباشند و به شدت بر این باورند که قانون برای سایر مردم است نه برای آنها . چنین اشخاصی حقوق و قوانین را بی اهمیت ، ابلهانه و دست و پاگیر تلقی کرده و به سادگی بر این باورند که قوانین برای زیرپاگذاشتن وضع شده اند . برای شخصیت های ضداجتماعی دو قانون طلایی وجود دارد که تفسیر آنها به این شکل می باشد : 

           - قبل از اینکه دیگران بدی کنند من به آنها بدی می کنم! 

           - هر کاری که بخواهم با بقیه می کنم ! 

با دقت به زندگی این اشخاص می بینیم عملکردهای او که همه قانون شکنی و عدم پذیرش اصول جامعه می باشند اغلب منجر به دستگیری او و یا پیامدهای بد دیگر شده اند . شخصیت ضداجتماعی در سنین کودکی و نوجوانی اقداماتی از این قبیل انجام داده است : دزدی ، دروغ گویی ، تقلب ، بدرفتاری و خشونت با انسانها و حیوانات ، آتش زدن ، خسارت به اموال عمومی ، به راه انداختن دعوا ، مصرف مواد و چندین زدو خورد با مأموران دولت نیز در کارنامه او وجود دارد .

همچنانکه این شخص پا به بزرگسالی می گذارد برخی از این اعمال ضداجتماعی در او ادامه پیدا می کند . آنها اکثراً به وضوح حق دیگران را پایمال می کنند تا به این وسیله برنامه ها و خواسته های خود را عملی کنند و هرکجا لازم باشد به زور متوسل می شوند .


برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

چاپ

تعداد مشاهده (5467)/نظرات (0)

لطفا برای ارسال نظر وارد سایت شوید یا ثبت نام نمایید

Background Color:
 
Background Pattern: