X

مقالات روانشناسی، مشاوره و رواندرمانی مرکز مشاوره آرمانا

مقالات روانشناسی، مشاوره و بهداشت روان
فواید در آغوش گرفتن
روانشناس
/ دسته بندی ها: مقالات

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

 

بِشتر پدرها و مادرها و آموزگاران، تنها زمانی بچه ها را لمس می کنند که یا هل شان می دهند و یا دست شان را می گیرند و به این سو و آن سو می کشانند. در حالی که به روشنی نشان داده شده است که میان نزدیکی جسمانی ای که کودکان حس می کنند و سلامت جسمی و روانی آن ها رابطه ی مستقیمی وجود دارد. بیشتر ما حتی کسانی را که دوست داریم با تمام وجود بغل نمی کنیم. در آغوش گرفتن های مان را برای نزدیکی  جنسی یا لحظه ای که برنده ی جایزه ای شده ایم و یا لحظات دردناک زندگی مان در بیمارستان ها یا مراسم تشییع جنازه ذخیره می کنیم.

طبیعی است که بخواهیم مهر و محبت خویش را نشان دهیم اما به دلیلی مرموز و نامعلوم ملاطفت و مهربانی را با احساساتی بودن، ضعیف بودن و آسیب پذیری برابر می دانیم. این اعتقاد باعث می شود به جایی برسیم که هرگونه تماسی زننده به نظر می آید! جایی که لمس کردن و لمس شدن معنای رنجاندن و رنجیدن دارد. این مساله یکی از بزرگ ترین بیماری های زمان ما شده است. بیماری مهم اجتماعی در جامعه ی مدرن، که باید پیش از رسیدن به مرحله ی بحرانی، درمان شود. اگر به این خطر بی توجه بمانیم- مانند وجود عناصر شیمیایی زهرآگین در غذای مان- ممکن است از نسلی به نسل دیگر افزایش یابد تا جایی که زیان آن جبران ناپذیر شود.

خوشبختانه برخلاف آن چه در درون مان می گذرد بیشتر ما در طی روز به طور ناخودآگاه نزدیکان مان را لمس می کنیم. با هم دست می دهیم، روی یکدیگر را می بوسیم و یا در موارد شوخ طبعانه تر، با دست به پشت دیگری می زنیم. همه ی این ها راه های انسانی برای گردهم آوردن انسان ها، بیان عشق و تفاهم و یا انتقال گرمی و محبت ماست. همه ی این ها کنش های ساده ی آدمی است. با وجود این، این ها برای بعضی از ما حصارهایی تاریخی به حساب می آیند. دوستی، ضمن نقل داستانی اعتراف می کند که چگونه تا زمانی که پی برد پدرش از بیماری سرطان در حال مرگ است،  از در آغوش گرفتن او عاجز و غافل بود. پدر و پسر ناگزیر شدند این فرآیند را با در آغوش گرفتن خامدستانه، که با بیان حقیقی «دوستت دارم» پایان گرفت، بیاموزند. این در آغوش گرفتن، بیماری فاصله گرفتن دوست نازنین مان را شفا بخشید و به پدر و مادر و همه خانواده اش زندگی تازه ای داد.

آن چه این داستان به خاطر می آورد، صحنه ای از یکی از فیلم های آنتونونی، فیمساز شهیر ایتالیایی است. در آن فیلم قهرمان های داستان درگیر فرآیند گسستن پیوندی بودند که زمانی پیوندی مهرآمیز و بادوام بود. عاشق با چشمان اشک آلود، محزون و دل شکسته در حالی که سرش را میان دو دست گرفته، از حرف زدن عاجز است. همسرش می داند که کافی است به نرمی شانه ی او را لمس کند تا وی را از چنین وضعیت پریشان و ناامیدانه ای بیرون بکشد. چندبار تلاش می کند اما گویی که دست او آن قدر سنگین است که نمی تواند این کنش را به انجام برساند. سرانجام کیف و روسری اش را برمی دارد و به آرامی اتاق را ترک می کند. این صحنه سرشار از یأس و سردی بود!

همان گونه که گفته شد، توانایی ما برای پیوند احساسی با دیگران برای آن که بیاموزیم اعتماد ورزیم و در برابر دوست داشتن و دوست داشته شدن انتقاد پذیر باشیم، با تجارب ما از نوازش شدن ها و در آغوش گرفته شدن های مان در کودکی رابطه مستقیم دارد. ما ملاطفت، نرمی و مهربانی را از نمونه ها و سرمشق هایی در زندگی مان می آموزیم. ما محبت را به وسیله تجربیات لطیف با دیگران می آموزیم. از لحظه ی بسته شدن نطفه، جنین در آغوش و گرمای رحم پیچیده می شود. پس از تولد ادامه ی این احساس امنیت آن قدر اساسی و مهم است که کودکی که کسی تن اش را لمس نمی کند و در آغوش اش نمی فشارد، با هر چیزی؛ عروسکی لاستیکی یا خرسی پولیشی که جانشین مادر می شود، پیوندی محکم برقرار می کند.

فعل و انفعالات شیمیایی جسم ما هنگامی که از نظر فیزیکی به اطرافیان مان نزدیک هستیم، تغییر می کند. همان گونه که به هنگام قرار گرفتن در موقعیت های تهدید کننده، بدن به روشی خودکار با ترشح فراوان آدرنالین در جریان خون سبب می شود ما بجنگیم، بگریزیم یا حمله کنیم؛ در زمان در آغوش گرفتن نیز بدن واکنش شیمیایی نشان می دهد. واکنش هایی مثل ترشح دوپامین که موجب بهبود کارکرد قلب و کلیه ها می شود. بنابراین اگر آموخته باشیم که به نزدیکی مظنون بوده و از آن بهراسیم، بدن همان واکنش هایی را که در برابر موقعیت های تهدید کننده دارد، خواهد داشت و بنابراین درصدد فاصله گرفتن و جدایی برمی آییم. رفتارهای نزدیک و صمیمانه ی ما شرطی شده اند. اما اگر هرچه بیشتر درباره ی شعف و شادی نزدیکی با دیگر آدمیان بیاموزیم، بدن ما احساساتی نظیر آسودگی، امنیت، مهربانی، سرحال بودن و رهایی از ترس را نشان خواهد داد و روابط ما را به بهترین شکل، بهبود خواهد بخشید.  

نوازشی ساده، نیروی بالقوه ی دگرگونی یکی زندگی را داراست. در آغوش کشیدنی گرم، می تواند کنش یا واکنشی باشد که می تواند خوشبختی یک پیوند، یک خانواده و حتی یک ملت را رقم بزند.

مطلب قبلی کنش ذهنی ناخودآگاه
چاپ
4386

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

افزایش نرخ اخبار کودک ازاری در ماه های اخیر موجی از دل مشغولی های واقعی و نگرانی های غیر واقع بینانه را در میان اقشار مختلف در ورای والدین و افراد درگیر در حیطه کودک و نوجوان به راه انداخته است با احترام به این حساسیت های انسانی و تب و تاب موجود به رنج کودکان معصوم ...

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما زندگی است، پرشور و جاری... سینما هویّت است، هویتی مستقل در بین ملل. سینما ارتباط است، ارتباطی ماندگار. سینما جان دارد و دنیای سینما، دنیای جادوگران و ساحره هاست، دنیای فانتزی های کودکانه، دنیای رنج، درد، شادی و زیبایی که دقایقی ...

کمال خواهی (Perfectionism)

کمال خواهی (Perfectionism)

"کمال خواهی" یعنی تعیین معیارهای بسیار سخت، که خود تحمیلی هستند و تلاش شدید و بی رحمانه برای دستیابی به آن ها، با وجود مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کنند. فرد کمال خواه احساس ارزشمندی خود را تقریبا بر اساس میزان پیگیری و دست یابی به این معیارها تعیین می کند.

مرور مفهومی تروما

مرور مفهومی تروما

اختلال استرس پس از آسیب(PTSD :Post-traumatic stress disorder) از جمله اختلالاتی است که از نظر تاریخچه و سیر پر فراز و نشیب واژه گزینی از نظر تعریف، سبب شناسی، تشخیص، درمان و پیش آگهی بسیار پیچیده و متنوع است.

مدیریت خودکشی

مدیریت خودکشی

خودکشی، مرگِ ناشی از صدماتی است که شخص عمدا به خودش وارد می کند. قصد، فکر، آماده سازی، تلاش ناموفق یا ناکام در بررسی خودکشی مورد اهمیت هستند. شواهد نشان می دهند خودکشی بین افراد ۲۴-۱۵ سال سومین و در بین افراد ۴۴-۲۵ سال چهارمین علت مرگ است. همچنین مهم است بدانیم الگوی خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است.

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرحواره[1] ساختاری شناختی برای ادراک، ساماندهی، پردازش و بهره‌برداری از اطلاعات است. طرحواره‌ها در طی زمان نسبتاً ثابت می‌مانند و این منجر به شیوه‌های ثابت برای ادراک و استفاده از اطلاعات می‌شود. طرحواره‌ها در افراد با هم متفاوتند و همین سبب می‌شود که هر فردی اطلاعات را به شیوه ای خاص پردازش کند و رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشد...

RSS