X

مقالات روانشناسی، مشاوره و رواندرمانی مرکز مشاوره آرمانا

مقالات روانشناسی، مشاوره و بهداشت روان
شناسایی اختلال شخصیت پارانوئید در روابط بین فردی
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مقالات, شخصیت

شناسایی اختلال شخصیت پارانوئید در روابط بین فردی

اختلال شخصیت پارانوئید (paranoid personality disorder )

ویژگی ها و تشخیص شخصیت پارانوئید :

     • شخصیت پارانوئید به شما مشکوک است و گمان می کند قصد لطمه زدن به او را دارید ، می خواهید از او سوء استفاده کرده و به طریقی او را فریب دهید.

     • تمام فکرش به این مشغول است که آیا واقعاً به او وفادار هستید و آیا می تواند به شما اعتماد کند.

     • در اعتماد کردن به شما تردید دارد و ازاین میترسد که اطلاعات محرمانه اش روزی علیه او استفاده شوند.

     • حتی وقتی قصد دارید صمیمانه از او تعریف کنید ، از صحبت های شما تهدید و تحقیر را برداشت می کند.

     • وقتی احساس کند به او توهین شده و کوچک شمرده شده ( که اکثر اوقات از برخورد دیگران چنین برداشتی دارد ) برای همیشه کینه به دل می گیرد. 

     • در تعامل با دیگران خیلی زود احساس می کند با او بدرفتاری شده و حقش پایمال می شود ، از این رو به سرعت و با عصبانیت تمام واکنش نشان داده و حالت تلافی جویانه به خود می گیرد.

     • او همیشه نسبت به وفاداری شما سوءظن دارد و نجابت شما را زیر سوال می برد.

رشد سالم آدمی نیازمند آن است که روش های حمایت و دفاع از خود را گسترش دهد تا در زندگی و رابطه هایش قربانی نشود اما در این اختلال شخصیتی فرد مبتلا پا را از این درجه سالم احتیاط فراتر می گذارد . در دنیای شخص پارانوئید ترس و عدم اعتماد به همه چیز و همه کس حرف اول را می زند . به نظر چنین شخصی حقیقتاً نمی توان به کسی اعتماد کرد و همه انسانها نیات پلیدی در سر داشته و قصد ضربه زدن به او را دارند . می توان گفت تنها یک قانون فکری در زندگی او حکمرانی می کند : " به هیچ کس اعتماد نکن " . قابلیت اعتماد کردن به دیگران در برهه هایی از روند رشد این افراد نابود شده است . بنابراین شخصیت پارانوئید از محیط و انسانهای پیرامونش دائماً چنین برداشتی دارد : " همه قصد تحقیر و آزار رساندن به من را دارند " . در نتیجه این تفکرات غلط و برای مقابله با این موقعیت واهی ، او همیشه حالت تدافعی و آماده باش به خود می گیرد . اگرچه آنها حتی هیچ مدرک موجهی برای اثبات تصوراتشان ندارند ، اما خیلی راحت وانمود می کنند همه قصد سوء استفاده و آسیب رساندن به او را دارند . به نظر آنها دنیا جای خطرناکی است . در دنیای او هیچ کس از تهمت داشتن مقاصد شیطانی در امان نیست.

او بی غرض ترین و خوش نیت ترین شوخی ها و حتی صمیمانه ترین تعریف و ستایش شما را مبتنی بر تحقیر و مورد حمله قرار گرفتن خود می داند . اظهاراتی که بی منظور و با نیتی پاک به آنها گفته می شود ، پرخاشگری شدیدی را در آنها برمی انگیزد.کافی است احساس کند (اکثراً حسش اشتباه است ) که تحقیر شده و یا به او تهمت زده اند ، به سرعت اقدامی تلافی جویانه انجام داده و با خشونت واکنش نشان می دهد . این شخص به داشتن احساسات کینه جویانه معروف است . هیچ کس حتی همسر او نمی تواند  به اندازه کافی قابل اعتماد باشد . این شخص به داشتن احساسات کینه جویانه معروف است ؛ او هیچ وقت آسیب ها و توهین هایی را که دیده است نمی بخشد هرچند این احساسات اکثراً در نتیجه توهمات و برداشت های اشتباه در او به وجود آمده اند . نزدیکان این افراد غالباً آنها را به بدخلقی ، خشک و بی احساس و عصبی بودن می شناسند .

شخص مبتلا به پارانوئید در کودکی معمولاً گوشه گیر و بسیار زودرنج بوده ، دیگران او را کودکی " عجیب و غیرعادی" می دانستند ، روابط محدودی داشته و در دوران بلوغ و بزرگسالی در مواجهه با سایر افراد همیشه منتظر سوء استفاده و حمله آنهاست و همزمان این فکر را در سر می پروراند که موجودی " متفاوت، خاص و تنها"ست.والدین آنها احتمالاً افرادی کمال گرا ووسواسی بوده اند و در تنبیه فرزندان خود بی رحمانه عمل میکردند . 


برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

 

مطلب قبلی سرنخ های شناسایی حالات شخصیت (من کودک، من والد، من بالغ)
مطلب بعدی مهارت های ده گانه زندگی
چاپ
6398

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

افزایش نرخ اخبار کودک ازاری در ماه های اخیر موجی از دل مشغولی های واقعی و نگرانی های غیر واقع بینانه را در میان اقشار مختلف در ورای والدین و افراد درگیر در حیطه کودک و نوجوان به راه انداخته است با احترام به این حساسیت های انسانی و تب و تاب موجود به رنج کودکان معصوم ...

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما زندگی است، پرشور و جاری... سینما هویّت است، هویتی مستقل در بین ملل. سینما ارتباط است، ارتباطی ماندگار. سینما جان دارد و دنیای سینما، دنیای جادوگران و ساحره هاست، دنیای فانتزی های کودکانه، دنیای رنج، درد، شادی و زیبایی که دقایقی ...

کمال خواهی (Perfectionism)

کمال خواهی (Perfectionism)

"کمال خواهی" یعنی تعیین معیارهای بسیار سخت، که خود تحمیلی هستند و تلاش شدید و بی رحمانه برای دستیابی به آن ها، با وجود مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کنند. فرد کمال خواه احساس ارزشمندی خود را تقریبا بر اساس میزان پیگیری و دست یابی به این معیارها تعیین می کند.

مرور مفهومی تروما

مرور مفهومی تروما

اختلال استرس پس از آسیب(PTSD :Post-traumatic stress disorder) از جمله اختلالاتی است که از نظر تاریخچه و سیر پر فراز و نشیب واژه گزینی از نظر تعریف، سبب شناسی، تشخیص، درمان و پیش آگهی بسیار پیچیده و متنوع است.

مدیریت خودکشی

مدیریت خودکشی

خودکشی، مرگِ ناشی از صدماتی است که شخص عمدا به خودش وارد می کند. قصد، فکر، آماده سازی، تلاش ناموفق یا ناکام در بررسی خودکشی مورد اهمیت هستند. شواهد نشان می دهند خودکشی بین افراد ۲۴-۱۵ سال سومین و در بین افراد ۴۴-۲۵ سال چهارمین علت مرگ است. همچنین مهم است بدانیم الگوی خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است.

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرحواره[1] ساختاری شناختی برای ادراک، ساماندهی، پردازش و بهره‌برداری از اطلاعات است. طرحواره‌ها در طی زمان نسبتاً ثابت می‌مانند و این منجر به شیوه‌های ثابت برای ادراک و استفاده از اطلاعات می‌شود. طرحواره‌ها در افراد با هم متفاوتند و همین سبب می‌شود که هر فردی اطلاعات را به شیوه ای خاص پردازش کند و رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشد...

RSS