X

مقالات روانشناسی، مشاوره و رواندرمانی مرکز مشاوره آرمانا

مقالات روانشناسی، مشاوره و بهداشت روان
اختلال شخصیت نارسیستیک (خودشیفتگی)
روانشناس

اختلال شخصیت نارسیستیک (خودشیفتگی)

اختلال شخصیت نارسیستیک ( Narcissistic Personality Disorder )


ویژگی ها و تشخیص شخصت نارسیستیک :

• او به شکلی اغراق آمیز احساس مهم بودن می کند و در اکثر مواقع تواناییها و موفقیت های خود را بزرگ جلوه می دهد.

• ذهن او کاملاً درگیر خیال بافی های غیرواقعی درباره موفقیت ، قدرت ، زیبایی و عشقی آرمانی است ( که به خود نسبت می دهد).

• بر این باور است که موجودی خاص و استثنایی می باشد و از این رو تنها افراد خاص ، با استعداد و سرشناس می توانند او را درک کنند و فقط باید با چنین اشخاصی در ارتباط باشد.

• بیش از اندازه احساس محق بودن می کند. از دیگران توقع دارد او را جدا از سایرین پنداشته، رفتاری متمایز با او داشته باشند و یا خواسته هایش را بی چون و چرا اجابت کنند.

• اغلب اوقات در پی سودجویی از شما و دیگران است تا بدین وسیله نیازهای خودش را برآورده کند.

• به نظر می رسد فاقد هرگونه حس همدلی است و قادر نیست احساسات یا خواسته های دیگران را درک کرده و در جهت اجابت آنها اقدامی انجام دهد.

• نسبت به دیگران احساس حسادت دارد و یا تصور می کند دیگران به شدت به او حسادت می ورزند.

• اکثر مواقع در رفتار و طرز فکر او غرور و خودخواهی موج می زند.


شخصیت خودشیفته انتظارات فراوانی از شما دارد ، او مدام در پی شنیدن تعریف و تمجید از سوی شماست . شما می توانید با توجه به سه نشانه اصلی این اختلال به راحتی اشخاص مبتلا را شناسایی کنید :

1) داشتن حس خودمهم بینی افراطی

 2) تمایل بیش از حد به شنیدن تعریف و تمجید از دیگران

 3) عدم توانایی در ابراز همدردی با دیگران یا حتی شنیدن و درک کردن نظرات آنها 


شخصیت نارسیستیک اکثراً در حال خودستایی و کذب گویی در مورد خود و توانایی هایش می باشد و از این رو ممکن است دیگران او را فردی متکبر و نفرت انگیز بدانند . همچنین او مایل است خود را فقط به کسانی نزدیک کند که به نظرش افرادی خاص و " کامل " بوده و از جهاتی معروف هستند .

یکی از نشانه های بارز شخصیت نارسیستیک آن است که همواره حق و حقوقی خاص برای خود قائل است و انتظار دارد دیگران او را مستحق توجه وبرخوردی ویژه و متفاوت با افراد عادی بدانند .بدون توجه به جزئیات یا شرایط موجود انتظار دارد دیگران امکانات لازم را برای او مهیا کنند ( و هر قانونی که در این بین وجود دارد شامل افراد عادی می شود نه او ) . شخصیت نارسیستیک در برابر آنچه که " آسیب خودشیفتگی (نارسیستیکی)" خوانده می شود بی نهایت شکننده ظاهر می شود . این آسیب زمانی رخ می دهد که شخص مبتلا احساس کند حرمت نفس ضعیفی که دارد در معرض تهدید یا حمله قرار گرفته است  . این احساس ممکن است در نتیجه مخالفت یا عدم تأیید چهره بی نقصی که از خودش در ذهن دارد ، ظاهر شود .

رابطه با چنین شخصیتی از همان ابتدا با عدم ثبات و یکپارچگی همراه است و اگر همواره با تأیید و تحسین شما همراه نباشد محکوم به شکست و نابودی خواهد بود . مانند بسیاری از افرادی که دچار اختلالت شخصیتی هستند ، شخصیت نارسیستیک نیز در برابر هرگونه درمان مقاومت و سرسختی نشان می دهد و اگر هم راضی به این کار شوند به شکلی خاص زهرآلود رفتار کرده و رابطه خود را با روان درمانگرش خراب می کند . اگر اغلب اوقات درگیر رابطه با شخصیت های خودشیفته می شوید اکیداً توصیه می کنیم به دنبال علت باشد . زندگی کوتاه تر از آن است که تمام عمر در سایه کسی پنهان شوید که همواره تصوری واهی و اغراق آمیز از خویشتن دارد.

 

برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

مطلب قبلی اختلال شخصیت هیستریونک (نمایشی)
مطلب بعدی با چه تیپ شخصیتی ازدواج کنیم؟
چاپ
23033

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

افزایش نرخ اخبار کودک ازاری در ماه های اخیر موجی از دل مشغولی های واقعی و نگرانی های غیر واقع بینانه را در میان اقشار مختلف در ورای والدین و افراد درگیر در حیطه کودک و نوجوان به راه انداخته است با احترام به این حساسیت های انسانی و تب و تاب موجود به رنج کودکان معصوم ...

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما زندگی است، پرشور و جاری... سینما هویّت است، هویتی مستقل در بین ملل. سینما ارتباط است، ارتباطی ماندگار. سینما جان دارد و دنیای سینما، دنیای جادوگران و ساحره هاست، دنیای فانتزی های کودکانه، دنیای رنج، درد، شادی و زیبایی که دقایقی ...

کمال خواهی (Perfectionism)

کمال خواهی (Perfectionism)

"کمال خواهی" یعنی تعیین معیارهای بسیار سخت، که خود تحمیلی هستند و تلاش شدید و بی رحمانه برای دستیابی به آن ها، با وجود مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کنند. فرد کمال خواه احساس ارزشمندی خود را تقریبا بر اساس میزان پیگیری و دست یابی به این معیارها تعیین می کند.

مرور مفهومی تروما

مرور مفهومی تروما

اختلال استرس پس از آسیب(PTSD :Post-traumatic stress disorder) از جمله اختلالاتی است که از نظر تاریخچه و سیر پر فراز و نشیب واژه گزینی از نظر تعریف، سبب شناسی، تشخیص، درمان و پیش آگهی بسیار پیچیده و متنوع است.

مدیریت خودکشی

مدیریت خودکشی

خودکشی، مرگِ ناشی از صدماتی است که شخص عمدا به خودش وارد می کند. قصد، فکر، آماده سازی، تلاش ناموفق یا ناکام در بررسی خودکشی مورد اهمیت هستند. شواهد نشان می دهند خودکشی بین افراد ۲۴-۱۵ سال سومین و در بین افراد ۴۴-۲۵ سال چهارمین علت مرگ است. همچنین مهم است بدانیم الگوی خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است.

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرحواره[1] ساختاری شناختی برای ادراک، ساماندهی، پردازش و بهره‌برداری از اطلاعات است. طرحواره‌ها در طی زمان نسبتاً ثابت می‌مانند و این منجر به شیوه‌های ثابت برای ادراک و استفاده از اطلاعات می‌شود. طرحواره‌ها در افراد با هم متفاوتند و همین سبب می‌شود که هر فردی اطلاعات را به شیوه ای خاص پردازش کند و رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشد...

RSS