X

مقالات روانشناسی، مشاوره و رواندرمانی مرکز مشاوره آرمانا

مقالات روانشناسی، مشاوره و بهداشت روان
اختلال شخصیت نارسیستیک (خودشیفتگی)
روانشناس

اختلال شخصیت نارسیستیک (خودشیفتگی)

اختلال شخصیت نارسیستیک ( Narcissistic Personality Disorder )


ویژگی ها و تشخیص شخصت نارسیستیک :

• او به شکلی اغراق آمیز احساس مهم بودن می کند و در اکثر مواقع تواناییها و موفقیت های خود را بزرگ جلوه می دهد.

• ذهن او کاملاً درگیر خیال بافی های غیرواقعی درباره موفقیت ، قدرت ، زیبایی و عشقی آرمانی است ( که به خود نسبت می دهد).

• بر این باور است که موجودی خاص و استثنایی می باشد و از این رو تنها افراد خاص ، با استعداد و سرشناس می توانند او را درک کنند و فقط باید با چنین اشخاصی در ارتباط باشد.

• بیش از اندازه احساس محق بودن می کند. از دیگران توقع دارد او را جدا از سایرین پنداشته، رفتاری متمایز با او داشته باشند و یا خواسته هایش را بی چون و چرا اجابت کنند.

• اغلب اوقات در پی سودجویی از شما و دیگران است تا بدین وسیله نیازهای خودش را برآورده کند.

• به نظر می رسد فاقد هرگونه حس همدلی است و قادر نیست احساسات یا خواسته های دیگران را درک کرده و در جهت اجابت آنها اقدامی انجام دهد.

• نسبت به دیگران احساس حسادت دارد و یا تصور می کند دیگران به شدت به او حسادت می ورزند.

• اکثر مواقع در رفتار و طرز فکر او غرور و خودخواهی موج می زند.


شخصیت خودشیفته انتظارات فراوانی از شما دارد ، او مدام در پی شنیدن تعریف و تمجید از سوی شماست . شما می توانید با توجه به سه نشانه اصلی این اختلال به راحتی اشخاص مبتلا را شناسایی کنید :

1) داشتن حس خودمهم بینی افراطی

 2) تمایل بیش از حد به شنیدن تعریف و تمجید از دیگران

 3) عدم توانایی در ابراز همدردی با دیگران یا حتی شنیدن و درک کردن نظرات آنها 


شخصیت نارسیستیک اکثراً در حال خودستایی و کذب گویی در مورد خود و توانایی هایش می باشد و از این رو ممکن است دیگران او را فردی متکبر و نفرت انگیز بدانند . همچنین او مایل است خود را فقط به کسانی نزدیک کند که به نظرش افرادی خاص و " کامل " بوده و از جهاتی معروف هستند .

یکی از نشانه های بارز شخصیت نارسیستیک آن است که همواره حق و حقوقی خاص برای خود قائل است و انتظار دارد دیگران او را مستحق توجه وبرخوردی ویژه و متفاوت با افراد عادی بدانند .بدون توجه به جزئیات یا شرایط موجود انتظار دارد دیگران امکانات لازم را برای او مهیا کنند ( و هر قانونی که در این بین وجود دارد شامل افراد عادی می شود نه او ) . شخصیت نارسیستیک در برابر آنچه که " آسیب خودشیفتگی (نارسیستیکی)" خوانده می شود بی نهایت شکننده ظاهر می شود . این آسیب زمانی رخ می دهد که شخص مبتلا احساس کند حرمت نفس ضعیفی که دارد در معرض تهدید یا حمله قرار گرفته است  . این احساس ممکن است در نتیجه مخالفت یا عدم تأیید چهره بی نقصی که از خودش در ذهن دارد ، ظاهر شود .

رابطه با چنین شخصیتی از همان ابتدا با عدم ثبات و یکپارچگی همراه است و اگر همواره با تأیید و تحسین شما همراه نباشد محکوم به شکست و نابودی خواهد بود . مانند بسیاری از افرادی که دچار اختلالت شخصیتی هستند ، شخصیت نارسیستیک نیز در برابر هرگونه درمان مقاومت و سرسختی نشان می دهد و اگر هم راضی به این کار شوند به شکلی خاص زهرآلود رفتار کرده و رابطه خود را با روان درمانگرش خراب می کند . اگر اغلب اوقات درگیر رابطه با شخصیت های خودشیفته می شوید اکیداً توصیه می کنیم به دنبال علت باشد . زندگی کوتاه تر از آن است که تمام عمر در سایه کسی پنهان شوید که همواره تصوری واهی و اغراق آمیز از خویشتن دارد.

 

برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

مطلب قبلی اختلال شخصیت هیستریونک (نمایشی)
مطلب بعدی با چه تیپ شخصیتی ازدواج کنیم؟
چاپ
12753

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
روانشناسی در قاب سینما(نمایش و بررسی فیلم های کلاسیک و روز جهان از دیدگاه روانشناسی)

روانشناسی در قاب سینما(نمایش و بررسی فیلم های کلاسیک و روز جهان از دیدگاه روانشناسی)

شروع جلسات ماهانه از 16 آذر

فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

RSS