X

مقالات روانشناسی، مشاوره و رواندرمانی مرکز مشاوره آرمانا

مقالات روانشناسی، مشاوره و بهداشت روان
اختلال شخصیت ضد اجتماعی
روانشناس
/ دسته بندی ها: مقالات

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

اختلال شخصیت ضد اجتماعی  (Antisocial Personality Disorder)


ویژگی ها و تشخیص شخصیت ضداجتماعی:

• او به راحتی درگیر فعالیت های غیرقانونی می شود . از این رو ممکن است دستگیر شده و یا دچار مشکلات قانونی شود .

• دروغ گو و فریب کار است . سعی دارد به خاطر لذت شخصی از شما حداکثر استفاده را ببرد .

• واکنش های آنی و لحظه ای ( یعنی بدون فکر و ناگهانی ) از او سر می زند ، هدف مشخصی برای آینده در سر ندارد و به عواقب کارهایش فکر نمی کند .

• برخوردهای فیزیکی پرخاشگرانه و تهاجمی از خود نشان می دهد . با شما با تندخویی رفتار می کند .

• به وضوح پیداست که به امنیت و رفاه شما کاملاً بی توجه است .

• نمی تواند شغل ثابتی داشته باشد و اهمیتی به مسئولیت های اقتصادی نمی دهد .

• در صورت ضربه زدن ، بدرفتاری یا حتی دزدی از شما احساس پشیمانی نمی کند ، بی تفاوت است و یا رفتارهای بد خود را با مهارت تمام توجیه می کند .


آنها به این معروف هستند که در ابتدا فریبنده ، مهربان ، با ملاحظه و علاقمند ظاهر می شوند. او نسبت به وضعیت ظاهرش حساسیت بالایی نشان می دهد ؛ به عبارتی بسیار آگاه است که چگونه خود را برای دیگران جذاب تر سازد . از آنجا که قادر است با هوش ، بذله گو و چرب زبان نیز باشد تأثیری که این شخص در اولین برخوردش به جا می گذارد فوق العاده است . آنها به قدری در رابطه های خود ماهرانه عمل می کنند و می دانند چطور با شخص مورد نظرشان طرح دوستی بریزند که گاهی اوقات این توانایی آنها غیرعادی و خارق العاده به نظر می رسد . این اصطلاح قدیمی " گول ظاهر آدمها را نباید خورد "  در مورد شخصیت ضد اجتماعی کاملاً کاربردی است زرا در برخورد با او خواهید دید اصلاً شبیه آنچه در ابتدا از خودش به نمایش گذاشته نیست .

ویژگی اساسی شخصیت ضداجتماعی که هیچ گاه تغییر نمی کند ، بی توجهی و پایمال کردن حقوق دیگران است . این الگوی رفتاری در مراحل اولیه زندگی اغلب در خردسالی شروع شده و تا آخر دوران بزرگسالی فرد ادامه می یابد . جذابیت دروغین ، غیرقابل اعتماد بودن ، قضاوت ضعیف و سطحی ، فقدان احساس ندامت از انجام رفتارهای ناپسند برخی از ویژگی های خاص این اشخاص می باشد .

برای شخصیت های ضداجتماعی بسیار عادی است که قانون را زیر پا گذاشته و هیچ ارزشی برای دستگاه قضائی قائل نباشند و به شدت بر این باورند که قانون برای سایر مردم است نه برای آنها . چنین اشخاصی حقوق و قوانین را بی اهمیت ، ابلهانه و دست و پاگیر تلقی کرده و به سادگی بر این باورند که قوانین برای زیرپاگذاشتن وضع شده اند . برای شخصیت های ضداجتماعی دو قانون طلایی وجود دارد که تفسیر آنها به این شکل می باشد : 

           - قبل از اینکه دیگران بدی کنند من به آنها بدی می کنم! 

           - هر کاری که بخواهم با بقیه می کنم ! 

با دقت به زندگی این اشخاص می بینیم عملکردهای او که همه قانون شکنی و عدم پذیرش اصول جامعه می باشند اغلب منجر به دستگیری او و یا پیامدهای بد دیگر شده اند . شخصیت ضداجتماعی در سنین کودکی و نوجوانی اقداماتی از این قبیل انجام داده است : دزدی ، دروغ گویی ، تقلب ، بدرفتاری و خشونت با انسانها و حیوانات ، آتش زدن ، خسارت به اموال عمومی ، به راه انداختن دعوا ، مصرف مواد و چندین زدو خورد با مأموران دولت نیز در کارنامه او وجود دارد .

همچنانکه این شخص پا به بزرگسالی می گذارد برخی از این اعمال ضداجتماعی در او ادامه پیدا می کند . آنها اکثراً به وضوح حق دیگران را پایمال می کنند تا به این وسیله برنامه ها و خواسته های خود را عملی کنند و هرکجا لازم باشد به زور متوسل می شوند .


برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

مطلب قبلی اختلال شخصیت دوری گزین
مطلب بعدی چرا دچار کمبود زمان می‌شویم؟
چاپ
6510

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
روانشناسی در قاب سینما(نمایش و بررسی فیلم های کلاسیک و روز جهان از دیدگاه روانشناسی)

روانشناسی در قاب سینما(نمایش و بررسی فیلم های کلاسیک و روز جهان از دیدگاه روانشناسی)

شروع جلسات ماهانه از 16 آذر

فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

RSS