X

مقالات روانشناسی، مشاوره و رواندرمانی مرکز مشاوره آرمانا

مقالات روانشناسی، مشاوره و بهداشت روان
اختلال شخصیت ضد اجتماعی
روانشناس
/ دسته بندی ها: مقالات

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

اختلال شخصیت ضد اجتماعی  (Antisocial Personality Disorder)


ویژگی ها و تشخیص شخصیت ضداجتماعی:

• او به راحتی درگیر فعالیت های غیرقانونی می شود . از این رو ممکن است دستگیر شده و یا دچار مشکلات قانونی شود .

• دروغ گو و فریب کار است . سعی دارد به خاطر لذت شخصی از شما حداکثر استفاده را ببرد .

• واکنش های آنی و لحظه ای ( یعنی بدون فکر و ناگهانی ) از او سر می زند ، هدف مشخصی برای آینده در سر ندارد و به عواقب کارهایش فکر نمی کند .

• برخوردهای فیزیکی پرخاشگرانه و تهاجمی از خود نشان می دهد . با شما با تندخویی رفتار می کند .

• به وضوح پیداست که به امنیت و رفاه شما کاملاً بی توجه است .

• نمی تواند شغل ثابتی داشته باشد و اهمیتی به مسئولیت های اقتصادی نمی دهد .

• در صورت ضربه زدن ، بدرفتاری یا حتی دزدی از شما احساس پشیمانی نمی کند ، بی تفاوت است و یا رفتارهای بد خود را با مهارت تمام توجیه می کند .


آنها به این معروف هستند که در ابتدا فریبنده ، مهربان ، با ملاحظه و علاقمند ظاهر می شوند. او نسبت به وضعیت ظاهرش حساسیت بالایی نشان می دهد ؛ به عبارتی بسیار آگاه است که چگونه خود را برای دیگران جذاب تر سازد . از آنجا که قادر است با هوش ، بذله گو و چرب زبان نیز باشد تأثیری که این شخص در اولین برخوردش به جا می گذارد فوق العاده است . آنها به قدری در رابطه های خود ماهرانه عمل می کنند و می دانند چطور با شخص مورد نظرشان طرح دوستی بریزند که گاهی اوقات این توانایی آنها غیرعادی و خارق العاده به نظر می رسد . این اصطلاح قدیمی " گول ظاهر آدمها را نباید خورد "  در مورد شخصیت ضد اجتماعی کاملاً کاربردی است زرا در برخورد با او خواهید دید اصلاً شبیه آنچه در ابتدا از خودش به نمایش گذاشته نیست .

ویژگی اساسی شخصیت ضداجتماعی که هیچ گاه تغییر نمی کند ، بی توجهی و پایمال کردن حقوق دیگران است . این الگوی رفتاری در مراحل اولیه زندگی اغلب در خردسالی شروع شده و تا آخر دوران بزرگسالی فرد ادامه می یابد . جذابیت دروغین ، غیرقابل اعتماد بودن ، قضاوت ضعیف و سطحی ، فقدان احساس ندامت از انجام رفتارهای ناپسند برخی از ویژگی های خاص این اشخاص می باشد .

برای شخصیت های ضداجتماعی بسیار عادی است که قانون را زیر پا گذاشته و هیچ ارزشی برای دستگاه قضائی قائل نباشند و به شدت بر این باورند که قانون برای سایر مردم است نه برای آنها . چنین اشخاصی حقوق و قوانین را بی اهمیت ، ابلهانه و دست و پاگیر تلقی کرده و به سادگی بر این باورند که قوانین برای زیرپاگذاشتن وضع شده اند . برای شخصیت های ضداجتماعی دو قانون طلایی وجود دارد که تفسیر آنها به این شکل می باشد : 

           - قبل از اینکه دیگران بدی کنند من به آنها بدی می کنم! 

           - هر کاری که بخواهم با بقیه می کنم ! 

با دقت به زندگی این اشخاص می بینیم عملکردهای او که همه قانون شکنی و عدم پذیرش اصول جامعه می باشند اغلب منجر به دستگیری او و یا پیامدهای بد دیگر شده اند . شخصیت ضداجتماعی در سنین کودکی و نوجوانی اقداماتی از این قبیل انجام داده است : دزدی ، دروغ گویی ، تقلب ، بدرفتاری و خشونت با انسانها و حیوانات ، آتش زدن ، خسارت به اموال عمومی ، به راه انداختن دعوا ، مصرف مواد و چندین زدو خورد با مأموران دولت نیز در کارنامه او وجود دارد .

همچنانکه این شخص پا به بزرگسالی می گذارد برخی از این اعمال ضداجتماعی در او ادامه پیدا می کند . آنها اکثراً به وضوح حق دیگران را پایمال می کنند تا به این وسیله برنامه ها و خواسته های خود را عملی کنند و هرکجا لازم باشد به زور متوسل می شوند .


برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

مطلب قبلی اختلال شخصیت دوری گزین
مطلب بعدی چرا دچار کمبود زمان می‌شویم؟
چاپ
11016

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

افزایش نرخ اخبار کودک ازاری در ماه های اخیر موجی از دل مشغولی های واقعی و نگرانی های غیر واقع بینانه را در میان اقشار مختلف در ورای والدین و افراد درگیر در حیطه کودک و نوجوان به راه انداخته است با احترام به این حساسیت های انسانی و تب و تاب موجود به رنج کودکان معصوم ...

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما زندگی است، پرشور و جاری... سینما هویّت است، هویتی مستقل در بین ملل. سینما ارتباط است، ارتباطی ماندگار. سینما جان دارد و دنیای سینما، دنیای جادوگران و ساحره هاست، دنیای فانتزی های کودکانه، دنیای رنج، درد، شادی و زیبایی که دقایقی ...

کمال خواهی (Perfectionism)

کمال خواهی (Perfectionism)

"کمال خواهی" یعنی تعیین معیارهای بسیار سخت، که خود تحمیلی هستند و تلاش شدید و بی رحمانه برای دستیابی به آن ها، با وجود مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کنند. فرد کمال خواه احساس ارزشمندی خود را تقریبا بر اساس میزان پیگیری و دست یابی به این معیارها تعیین می کند.

مرور مفهومی تروما

مرور مفهومی تروما

اختلال استرس پس از آسیب(PTSD :Post-traumatic stress disorder) از جمله اختلالاتی است که از نظر تاریخچه و سیر پر فراز و نشیب واژه گزینی از نظر تعریف، سبب شناسی، تشخیص، درمان و پیش آگهی بسیار پیچیده و متنوع است.

مدیریت خودکشی

مدیریت خودکشی

خودکشی، مرگِ ناشی از صدماتی است که شخص عمدا به خودش وارد می کند. قصد، فکر، آماده سازی، تلاش ناموفق یا ناکام در بررسی خودکشی مورد اهمیت هستند. شواهد نشان می دهند خودکشی بین افراد ۲۴-۱۵ سال سومین و در بین افراد ۴۴-۲۵ سال چهارمین علت مرگ است. همچنین مهم است بدانیم الگوی خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است.

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرحواره[1] ساختاری شناختی برای ادراک، ساماندهی، پردازش و بهره‌برداری از اطلاعات است. طرحواره‌ها در طی زمان نسبتاً ثابت می‌مانند و این منجر به شیوه‌های ثابت برای ادراک و استفاده از اطلاعات می‌شود. طرحواره‌ها در افراد با هم متفاوتند و همین سبب می‌شود که هر فردی اطلاعات را به شیوه ای خاص پردازش کند و رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشد...

RSS