X

اخبار

اخبار و رویدادهای روانشناختی مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آرمانا
شناسایی اختلال شخصیت مرزی
روانشناس
/ دسته بندی ها: مقالات

شناسایی اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی  ( Borderline Personality Disorder ) 


ویژگی ها و تشخیص شخصیت مرزی :

• تصور تنهایی و رها شدن به شدت او را می ترساند . اکثر مواقع رفتارهای بی غرضانه شمارا نشانه طرد شدن خودش قلمداد می کند.

• با نگاهی به روابطش می توان اشتیاق ، تزلزل و بی ثباتی احساسی بالایی در آنها دید.

• دست به رفتارهای آنی و هیجانی از قبیل ولخرجی های بی هدف، رابطه جنسی، مصرف مواد مخدر، رانندگی دیوانه وار و پرخوری می زند.

• تظاهر و تهدید به خودکشی می کند و سابقه خودزنی نیز دارد.

• بی ثباتی روحی شدیدی دارد ( مثلاً حالتی بین افسردگی ، اضطراب و خشم در او دیده می شود ).

• همواره احساس پوچی و بی حوصلگی دارد.

• بی دلیل عصبانی می شود و با حرف های زننده و خشونت فیزیکی خشم خود را بروز می دهد.


افرادی که دچار اختلال مرزی هستند جزء مشکل ترین و بی ثبات ترین انسان هایی هستند که تا به حال شناخته اید . مشخصه اصلی اختلال مرزی بی ثباتی همیشگی و ضعف جدی در روابط، اعتماد به نفس ، احساسات و رفتارهای شخص می باشد . عبارت " مرزی یا بینابینی " در اصل به منظور توصیف افرادی به کار گرفته شده که ظاهراً در مرز بین اختلال روحی عادی ( مانند اضطراب و افسردگی ) و اختلال روان پریشی جدی ( یعنی حالتی که ارتباط فرد با دنیای واقعیت قطع می شود و یا به اصطلاح " دیوانه " خوانده می شود ) به سر می برند .

افراد مبتلا به اختلال مرزی به شکل های مختلف که اکثراً خودویرانگر هستند ، شخصیت دمدمی و بی ثبات خود را بروز می دهند . برای آنها گرفتن تصمیمات لحظه ای و بی فکر قبلی کاملاً عادی است و باعث می شود به عادتهایی مانند ولخرجی های افراطی ، روابط جنسی ، استعاده از مواد مخدر ، پرخوری و یا رانندگی با سرعت دیوانه وار روی بیاورند . می توان گفت این دمدمی بودن تقریباً همیشه مشکلات فراوانی در رابطه های آنها به وجود آورده و باعث می شود دوستی هایشان به سرعت به پایان برسد (هرچند به خیال خودش این نوع رفتار فقط حالت تهدید دارد و واقعی نیست). به علاوه آنها اکثراً دست به اقداماتی می زنند که سبب آسیب رسیدن به جسمشان می شود . وجود چندین بریدگی و اثر سوختگی در ناحیه مچ یا بازو برای آنها کاملاً عادی است . اگرچه درک کامل چنین رفتارهایی بسیار دشوار است اما این حالت ها معمولاً زمانی رخ می دهند که شخص احساس پوچی و بی ارزشی می کند و یا آن قدر بی احساس است که خود را با دنیای واقعی بی ارتباط می بیند ، از این رو آسیب رساندن به جسم کمک می کند تا مطمئن شود هنوز زنده است .

بی ثباتی احساسی یکی از مؤلفه های اصلی این اختلال شخصیتی است. این تزلزل روحی را می توان در تغییر سریع حالات او از احساسات منفی اولیه ( مانند افسردگی ، خشم ، تحریک پذیری و اضطراب ) تا رسیدن به دوره های کوتاه آرامش یا حتی احساسات مثبت مشاهده کرد .

یکی از دشوارترین و ناراحت کننده ترین جنبه های زندگی با شخصیت مرزی این خواهد بود که او عادت دارد هر چیزی را در چرخه سیاه و سفید فکری خودش ببیند و تعبیر کند (در سیستم فکری او همه چیز یا خوب مطلق است یا بد مطلق).

افراد بزرگسالی که دچار اختلال مرزی هستند اغلب رابطه هایی کوتاه مدت ، سطحی و پرآشوب دارند . روابط آنها سرانجام روزی به پایان می رسد . خواهش ما این است که اگر قصد آغاز رابطه و یا داشتن ارتباطی عمیق با چنین شخصی را دارید این حقیقت را از یاد نبرید.


برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

چاپ
13024 به این مطلب امتیاز دهید:
2.5

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

افزایش نرخ اخبار کودک ازاری در ماه های اخیر موجی از دل مشغولی های واقعی و نگرانی های غیر واقع بینانه را در میان اقشار مختلف در ورای والدین و افراد درگیر در حیطه کودک و نوجوان به راه انداخته است با احترام به این حساسیت های انسانی و تب و تاب موجود به رنج کودکان معصوم ...

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما زندگی است، پرشور و جاری... سینما هویّت است، هویتی مستقل در بین ملل. سینما ارتباط است، ارتباطی ماندگار. سینما جان دارد و دنیای سینما، دنیای جادوگران و ساحره هاست، دنیای فانتزی های کودکانه، دنیای رنج، درد، شادی و زیبایی که دقایقی ...

کمال خواهی (Perfectionism)

کمال خواهی (Perfectionism)

"کمال خواهی" یعنی تعیین معیارهای بسیار سخت، که خود تحمیلی هستند و تلاش شدید و بی رحمانه برای دستیابی به آن ها، با وجود مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کنند. فرد کمال خواه احساس ارزشمندی خود را تقریبا بر اساس میزان پیگیری و دست یابی به این معیارها تعیین می کند.

مرور مفهومی تروما

مرور مفهومی تروما

اختلال استرس پس از آسیب(PTSD :Post-traumatic stress disorder) از جمله اختلالاتی است که از نظر تاریخچه و سیر پر فراز و نشیب واژه گزینی از نظر تعریف، سبب شناسی، تشخیص، درمان و پیش آگهی بسیار پیچیده و متنوع است.

مدیریت خودکشی

مدیریت خودکشی

خودکشی، مرگِ ناشی از صدماتی است که شخص عمدا به خودش وارد می کند. قصد، فکر، آماده سازی، تلاش ناموفق یا ناکام در بررسی خودکشی مورد اهمیت هستند. شواهد نشان می دهند خودکشی بین افراد ۲۴-۱۵ سال سومین و در بین افراد ۴۴-۲۵ سال چهارمین علت مرگ است. همچنین مهم است بدانیم الگوی خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است.

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرحواره[1] ساختاری شناختی برای ادراک، ساماندهی، پردازش و بهره‌برداری از اطلاعات است. طرحواره‌ها در طی زمان نسبتاً ثابت می‌مانند و این منجر به شیوه‌های ثابت برای ادراک و استفاده از اطلاعات می‌شود. طرحواره‌ها در افراد با هم متفاوتند و همین سبب می‌شود که هر فردی اطلاعات را به شیوه ای خاص پردازش کند و رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشد...

RSS