X

اخبار

اخبار و رویدادهای روانشناختی مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آرمانا
شناخت اختلال شخصیت اسکیزوتایپال در روابط بین فردی
مدیر سایت
/ دسته بندی ها: مقالات, شخصیت

شناخت اختلال شخصیت اسکیزوتایپال در روابط بین فردی

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال (Schizotypal Personality Disorder)

ویژگی ها و تشخیص شخصیت اسکیزوتایپال:

• عقاید و باورهای او اکثراً عجیب به نظر می رسند. دوستان و خانواده شما او را آدمی " غیرعادی " می دانند.

• او تصور می کند رویدادهای عادی و حوادث تصادفی که در نظر دیگران ممکن است کاملاً معمولی تلقی شوند معنا و اهمیت خاصی دارند.

• برداشتی که از مسائل مختلف دارد بسیار عجیب و غیرعادی است و اغلب با تعریف هایی که از دیده ها و تجربیاتش می کند شما را گیج و سردرگم می سازد.

• طرز حرف زدنش نامتعارف و غیرمعمول است و شما متوجه می شوید مخاطبان او به وضوح از صحبت ها و کارهایی که از او سر می زند گیج و مبهوت می مانند.

• بعضی اوقات دیدگاهی مشکوک به مسائل پیدا می کند.

• احساسات و عواطفش غالباً نادرست و عجیب به نظر می رسند.

• طرز لباس پوشیدن و ظاهرش خلاف روال عادی و اکثراً نامناسب است.

خارج از رابطه ای که با شما دارد، دوستان بسیار کمی دارد.

• به دلیل واکنشی که افراد به رفتارهای عجیب او نشان می دهند، اکثراً در موقعیت های اجتماعی معذب و ناراحت به نظر می رسد.

شخصیت عجیب، یعنی کسی که از اختلال شخصیت اسکیزوتایپال رنج می برد احتمالاً در همان مراحل اولیه رابطه اش با شما ظاهر ، طرز فکر و رفتار غیرعادی و عجیبش را به نمایش می گذارد. چنین شخصی به طور آشکارا عقایدی نامتعارف دارد که می توان آنها را در باور او به قدرت های سحر آمیز ، تأثیر بی درنگ نیروهای ماوراء الطبیعه در اتفاقات روزمره و تأثیرگذاری وجود خودش در نیروهای خارجی و غیرمادی دید. همچنین ممکن است پی ببرید شخص اسکیزوتایپالی که با او رابطه دارید عقیده دارد شخصیت های بازیگر فیلم جملاتی را بیان می کنند که اهمیت و معنی خاصی برای او دارند . و یا به شدت به فکرخوانی اعتقاد داشته و هر وقت نتوانید باورهایش را درک کرده یا احساساتش را بفهمید ناامید و سرخورده می شود . اتفاقاتی که ممکن است اکثر مردم عادی به شانس و اقبال مرتبط بدانند برای او معنا و اهمیت خاصی داشته و آن را به خودشان نسبت می دهند. این مسئله برای اطرافیان نیز غیرطبیعی و هراس انگیز می باشد.

افراد بزرگسالی که دچار این اختلال هستند اکثراً عادت به تمیزی و آراستگی ضعیف و بی قاعده ای دارند ؛ دلیلش این است که آنها از عرف و روال جاری اجتماع به دور هستند و فکرشان درگیر باورهای عجیب و خیال پردازی های کودکانه است. طرز صحبت او ممکن است طوری باشد که مردم آن را بسیار غیرعادی بدانند ( مانند : من فرانک هستم . مدت 28 سال است که در این سیاره ساکنم).

کمبودهای چشمگیری در مهارت های بین فردی این شخص وجود دارد و در موقعیت های اجتماعی ( مخصوصاً در میان افراد ناشناس) بسیار معذب است . وارد شدن در یک جمع جدید ممکن است او را به قدری مضطرب سازد که نتواند با دیگران ارتباط برقرار کند و نیز در این موقعیت ها آن قدر عصبی می شود که بی اختیار عقاید نادرستی بر زبان می آورد . همچنین شخصیت اسکیزوتایپال آنقدر از این شاخه به آن شاخه پریده و گفته هایش به طرز آشکاری نامربوط است که مخاطبانش در عجب می مانند که آیا او دیوانه است یا از مفاهیم خاصی استفاده می کند . متأسفانه این اشخاص به جز اطرافیان درجه یک ، هرگز دوست یا سنگ صبور زیادی نخواهند داشت. این افراد ممکن است مشکلات کاری زیادی داشته باشند. وقتی در کنار دیگران قرار می گیرند دچار اضطراب فراوانی می شوند . این افراد معمولاً گفته های عجیبی به زبان می آورند و ظاهری غیرعادی دارند. در اثر این ویژگیها امنیت شغلی کمی خواهند داشت و به سختی می توانند شغل خود را حفظ کنند. بسیاری از اشخاص مبتلا به اختلال اسکیزوتایپال در نهایت قسمت اعظم زندگی خود را تنها سپری می کنند چراکه نسبت به طرد شدن بسیار حساس بوده و واقعاً قادر نیستند با شخص دیگری ارتباط موفقیت آمیزی برقرار کنند.


برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

چاپ
5308 به این مطلب امتیاز دهید:
3.0

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

افزایش نرخ اخبار کودک ازاری در ماه های اخیر موجی از دل مشغولی های واقعی و نگرانی های غیر واقع بینانه را در میان اقشار مختلف در ورای والدین و افراد درگیر در حیطه کودک و نوجوان به راه انداخته است با احترام به این حساسیت های انسانی و تب و تاب موجود به رنج کودکان معصوم ...

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما زندگی است، پرشور و جاری... سینما هویّت است، هویتی مستقل در بین ملل. سینما ارتباط است، ارتباطی ماندگار. سینما جان دارد و دنیای سینما، دنیای جادوگران و ساحره هاست، دنیای فانتزی های کودکانه، دنیای رنج، درد، شادی و زیبایی که دقایقی ...

کمال خواهی (Perfectionism)

کمال خواهی (Perfectionism)

"کمال خواهی" یعنی تعیین معیارهای بسیار سخت، که خود تحمیلی هستند و تلاش شدید و بی رحمانه برای دستیابی به آن ها، با وجود مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کنند. فرد کمال خواه احساس ارزشمندی خود را تقریبا بر اساس میزان پیگیری و دست یابی به این معیارها تعیین می کند.

مرور مفهومی تروما

مرور مفهومی تروما

اختلال استرس پس از آسیب(PTSD :Post-traumatic stress disorder) از جمله اختلالاتی است که از نظر تاریخچه و سیر پر فراز و نشیب واژه گزینی از نظر تعریف، سبب شناسی، تشخیص، درمان و پیش آگهی بسیار پیچیده و متنوع است.

مدیریت خودکشی

مدیریت خودکشی

خودکشی، مرگِ ناشی از صدماتی است که شخص عمدا به خودش وارد می کند. قصد، فکر، آماده سازی، تلاش ناموفق یا ناکام در بررسی خودکشی مورد اهمیت هستند. شواهد نشان می دهند خودکشی بین افراد ۲۴-۱۵ سال سومین و در بین افراد ۴۴-۲۵ سال چهارمین علت مرگ است. همچنین مهم است بدانیم الگوی خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است.

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرحواره[1] ساختاری شناختی برای ادراک، ساماندهی، پردازش و بهره‌برداری از اطلاعات است. طرحواره‌ها در طی زمان نسبتاً ثابت می‌مانند و این منجر به شیوه‌های ثابت برای ادراک و استفاده از اطلاعات می‌شود. طرحواره‌ها در افراد با هم متفاوتند و همین سبب می‌شود که هر فردی اطلاعات را به شیوه ای خاص پردازش کند و رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشد...

RSS