X

اخبار

اخبار و رویدادهای روانشناختی مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آرمانا
روانشناس
/ دسته بندی ها: مقالات

شناخت اختلال شخصیت اسکیزوئید در روابط بین فردی


اختلال شخصیت اسکیزوئید ( Schizoid Personality Disorder )


       ویژگی ها و تشخیص شخصیت اسکیزوئید :

• او به ندرت به داشتن روابط دوستانه علاقه نشان می دهد و هیچ لذتی از آن نمی برد و حتی ممکن است نسبت به رابطه ای که با شما دارد سرد و بی علاقه به نظر برسد.

• به طور معمول فعالیت های انفرادی را انتخاب می کند و آن را به زمان هایی که می تواند با شما بگذراند ترجیح می دهد.

• علاقه بسیار کمی ( یا تقریباً هیچ علاقه ای ) به برقراری رابطه جنسی نشان می دهد.

• به نظر می رسد فعالیت های بسیار کمی وجود دارد که باعث شادی او می شود.

• به جز یک عضو خانواده ، هیچ دوست نزدیک یا کسی که بتواند محرم اسرارش باشد ندارد.

• نسبت به انتقاد یا تحسین اطرافیان بی تفاوت است.

• گوشه گیری ،  بی تفاوتی ( یا سردی ) احساسی بهترین کلمات برای توصیف حالت های روحی او هستند.


 ویژگی بارز شخص مبتلا به اختلال اسکیزوئید، ناتوانی او در برقرار کردن ارتباط صمیمانه با دیگران است . اشخاص مبتلا به  اسکیزوئید عموماً سابقه انزوای اجتماعی و میل به دوری از ارتباط با دیگران را دارا می باشند. همچنین آنها در روابطی که با دیگران  دارند ( مخصوصاً روابط عاشقانه یا ازدواج) به ندرت احساسات خود را بروز می دهند. شخصیت اسکیزوئید معمولاً در اکثر موقعیت ها بی  شور و علاقه ظاهر می شود و صحبت هایش گنگ و نامفهوم ادا می شود، همراه با لحنی یکنواخت و خسته کننده . در تعاملاتش با  دیگران ممکن است حالتی بی ثبات و بی اراده از خود نشان دهد.

 برخلاف انسان های دیگر که اجتماعی بودن جزء ویژگی های بارز آنهاست، شخصیت اسکیزوئید این مشخصه را نداشته  و به  عبارتی کوچکترین میلی برای برقراری ارتباط و صمیمیت با دیگران ندارد. در حقیقت او نسبت به اصل برقراری  روابط عاطفی و لذت  بردن از یک دوستی گرم و صمیمی بی تفاوت و بی علاقه است. اگر موقعیتی برای ایجاد ارتباط با  یک گروه و یا حتی با یک نفر از  اعضای خانواده اش برای او فراهم شود آن را نمی پذیرد و نیز علاقه اش به رابطه  عاشقانه واقعی نبوده و هیچ دوامی ندارد.

  شخصیت اسکیزوئید نمونه بارز یک انسان " تجرد طلب " و یا " گوشه نشین " است . این شخص را می توان یک "  زاهد خلوت گزین "  واقعی نامید ؛ به این معنا که وقتی تنها در انزوا باشد بیشترین احساس راحتی و امنیت را خواهد  داشت . چنین فردی اگر حق  انتخاب داشته باشد فعالیت های انفرادی را بیشتر ترجیح می دهد . این موضوع هم در  انتخاب شغل صحت دارد ( مثلاً به دنبال  شغل هایی می گردد که مطمئن است در انجام آنها تنها خواهد بود مانند نگهبان  شیفت شب یا مأمور دسته بندی نامه ها ) و هم  در انتخاب فعالیت های تفریحی و سرگرم کننده ( بیشتر مایل است بازی  های فانتزی و یا کارهای فنی انجام دهد و معمولاً کار  با کامپیوتر را به فعالیت های اجتماعی ترجیح می دهد). به خاطر  داشتن چنین تمایلاتی ، شخص مبتلا به اسکیزوئید هرگز قادر  نیست برای خود دوست پیدا کند . نکته مهم این است که  چنین شخصیتی هیچ گاه دلتنگ روابط نزدیک و صمیمی نمی شود و  در نتیجه تنهایی و خلوت گزینی او را افسرده و  غمگین نمی کند.


برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

چاپ
7560 به این مطلب امتیاز دهید:
هیچ امتیازی موجود نیست

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

افزایش نرخ اخبار کودک ازاری در ماه های اخیر موجی از دل مشغولی های واقعی و نگرانی های غیر واقع بینانه را در میان اقشار مختلف در ورای والدین و افراد درگیر در حیطه کودک و نوجوان به راه انداخته است با احترام به این حساسیت های انسانی و تب و تاب موجود به رنج کودکان معصوم ...

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما زندگی است، پرشور و جاری... سینما هویّت است، هویتی مستقل در بین ملل. سینما ارتباط است، ارتباطی ماندگار. سینما جان دارد و دنیای سینما، دنیای جادوگران و ساحره هاست، دنیای فانتزی های کودکانه، دنیای رنج، درد، شادی و زیبایی که دقایقی ...

کمال خواهی (Perfectionism)

کمال خواهی (Perfectionism)

"کمال خواهی" یعنی تعیین معیارهای بسیار سخت، که خود تحمیلی هستند و تلاش شدید و بی رحمانه برای دستیابی به آن ها، با وجود مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کنند. فرد کمال خواه احساس ارزشمندی خود را تقریبا بر اساس میزان پیگیری و دست یابی به این معیارها تعیین می کند.

مرور مفهومی تروما

مرور مفهومی تروما

اختلال استرس پس از آسیب(PTSD :Post-traumatic stress disorder) از جمله اختلالاتی است که از نظر تاریخچه و سیر پر فراز و نشیب واژه گزینی از نظر تعریف، سبب شناسی، تشخیص، درمان و پیش آگهی بسیار پیچیده و متنوع است.

مدیریت خودکشی

مدیریت خودکشی

خودکشی، مرگِ ناشی از صدماتی است که شخص عمدا به خودش وارد می کند. قصد، فکر، آماده سازی، تلاش ناموفق یا ناکام در بررسی خودکشی مورد اهمیت هستند. شواهد نشان می دهند خودکشی بین افراد ۲۴-۱۵ سال سومین و در بین افراد ۴۴-۲۵ سال چهارمین علت مرگ است. همچنین مهم است بدانیم الگوی خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است.

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرحواره[1] ساختاری شناختی برای ادراک، ساماندهی، پردازش و بهره‌برداری از اطلاعات است. طرحواره‌ها در طی زمان نسبتاً ثابت می‌مانند و این منجر به شیوه‌های ثابت برای ادراک و استفاده از اطلاعات می‌شود. طرحواره‌ها در افراد با هم متفاوتند و همین سبب می‌شود که هر فردی اطلاعات را به شیوه ای خاص پردازش کند و رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشد...

RSS