X

اخبار

اخبار و رویدادهای روانشناختی مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آرمانا
تشخیص اختلال شخصیت منفعل – تهاجمی
روانشناس
/ دسته بندی ها: مقالات, شخصیت

تشخیص اختلال شخصیت منفعل – تهاجمی

اختلال شخصیت منفعل – تهاجمی  (Passive – Aggressive Personality Disorder)


ویژگی ها و تشخیص شخصت منفعل – تهاجمی :

• منفعل بودن او مانع از آن می شود تا امور روزمره و فعالیت های اجتماعی را انجام دهد .

• دائماً از این مسئله شکایت دارد که دیگران او را درک نکرده و به ارزش های او پی نمی برند.

• اکثر اوقات بدخلق و پرخاشگر می باشد.

• اکثراً به شکلی غیرمنطقی نسبت به بالادستان خود ( رؤسا ، متصدیان امور ) خشمگین و ناراضی است.

• نسبت به آنهایی که از او موفق تر و خوشبخت تر هستند حس حسادت و تنفر دارد.

• شکست های خود را بزرگ جلوه می دهد و دائماً در حال شکایت از ناکامی هاش می باشد.

• رفتارهایش دائماً بین دو حالت در نوسان است : یا پذیرش بی چون و چرا ( منفعلانه) و یا سرکشی خصمانه.

• با ویران کردن خوشبختی و موفقیت های شما ، پرده از ماهیت رفتارهای خود بر می دارد.


شخصیت تضعیف گر یا منفعل – تهاجمی نسبت به خیلی چیزها مخصوصاً افراد با نفوذ و صاحب منصب بسیار منفی باف است . چنین شخصی در سنین کودکی یا آغاز بزرگسالی تمایلات و خواسته هایی دارد که در مقابل آنها با درماندگی و ضعف ایستادگی می کند . به ندرت اتفاق می افتد که آنها بخواهند در مقابل افراد بانفوذ و صاحب منصب به طور مستقیم پرخاشگر و ستیزه جو ظاهر شوند . موضع آنها در مقابل این افراد دوگانه و مبهم است : از طرفی به توجه و تأیید گرفتن از دیگران نیازمند و وابسته است ، از طرف دیگر ناامیدانه خواهان استقلال و خودکفایی است . نتیجه این احساس دوگانه آن است که در مقابل هر کسی که در مسیرش قرار می گیرد خشم فروخورده ای دارد که به شکلی آرام و نامحسوس خود را نشان می دهد .

شخصیت منفعل – تهاجمی در محل کار می تواند یک کابوس باشد و او تا وقتی که کار به جنگ و جدال با رؤسا یا کارفرمایش نکشد ، تلاشی برای پیشرفت در کارش انجام نمی دهد . اگرچه شخصیت منفعل- تهاجمی ممکن است در ظاهر به شما ، رئیسش و یا هر کسی که در نظر او با نفوذ و قدرتمند است لبخند بزند، اما اغلب در پشت ظاهر آرام و موافقش خشم و انزجار موج می زند و آماده برای حمله و دعواست .

شخصیت تضعیف گر دائماً در حال شکایت از رؤسا ، شرکا ، همسر ( یا کسی که با او رابطه عاطفی دارد ) و تقریباً تمام کسانی است که احساس می کند به نحوی قدرتشان بر او مسلط بوده و خواسته هایی از او دارند. در نظر افرادی که با او سر و کار دارند ، شخصیت تضعیف گر فردی نادم و مطیع بوده اما در پشت سر آنها تبدیل به شخصی ستیزه جو و تهمت زن می شود . او عادت دارد دیگران را افرادی بی عرضه ، سنگدل و بی انصاف بداند که به هیچ وجه مایل نیستند عملکرد و ویژگی های خوب او را ببینند . او حس می کند هیچ کس قادر نیست او را بفهمد و قدرش را بداند . پیوسته در حال شکایت کردن است و هر شکستی را که در کار یا در رابطه اش با دیگران می بیند به شدت سرزنش می کند . او را می توانید چنین تصور کنید : ظرفی مملو از خشم و انزجار فراوان که با چهره ای معصوم و نیت های به ظاهر خوبش بر آن سرپوش گذاشته است .

یکی از جنبه های بسیار ناخوشایند شخصیت منفعل – تهاجمی تمایل همیشگی او به ناچیز شمردن و بی ارزش دانستن هر موفقیت یا دستاوردی است که از اطرافیانش می بیند . او با افرادی که در کار خود موفق هستند پیوسته خصومت آمیز و رقابتی رفتار می کند . یکی از مشکل ساز ترین ویژگی چنین شخصیتی که کنار آمدن با او را دشوار میکند تمایل همیشگی او به خراب کاری در کارها و روابط عاشقانه اش می باشد و این عمل رابا تظاهر به تلاش و سخت کوشی واقعی انجام می دهد در حالیکه در حقیقت به عمد قصد دارد برنامه های معشوق یا رئیس خود را بر هم بزند.

در برخی موارد پی می بریم شخصیت های منفعل – تهاجمی والدینی داشته اند که از نظر عاطفی با کودک بدرفتاری کرده اند . مثلاً خیال پردازی های کودک و نیز تلاشی که او برای خودکفایی و استقلال خود انجام می داد را سرکوب کرده اند . در برخی موارد کودک وقفه ای در دریافت رسیدگی و توجه تجربه کرده است و در نتیجه این ترک توجه از سوی والدین را غیرمنصفانه و بی عدالتی فرض کرده است.

شاید دشوارترین مسئله ای که در رابطه با این شخصیت با آن روبرو خواهید بود این است که او هیچ گاه در مورد احساسی که دارد با شما صادق و بی پرده نیست . تمام لبخندها ، رتکان دادن های حاکی از رضایت و موافقت های او فقط در ظاهر خوشایند ظاهر می شوند اما او در درون شما را مانند والد یا همان شخص صاحب قدرت بی منطقی می داند که باید با او به ستیزه جویی و مخالفت پرداخت . چنین شخصی از ناکامی شما شادی پنهانی را حس می کند و نیز هرگونه شکستی در اجرای برنامه ها و نقشه های زندگی تان تا حدودی برایش خوشایند است.

اگر زندگی و رابطه با کودکی کج خلق ، بهانه جو و ایرادگیر و نیز سرکش و نافرمان برای شما خوشایند است پس در نتیجه شخصیت منفعل – تهاجمی انتخاب خوبی برای رابطه با شماست . او به آرامی و با ظرافت تمام در هر موقعیتی به ویران کردن شما می پردازد و به این ترتیب خوشبختی را از رابطه مشترکتان دور می کند و بعد هرگاه قصد برخورد با این رفتارها را دارید موضع یک قربانی واقعی را به خود می گیرد.


برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

چاپ
26688 به این مطلب امتیاز دهید:
3.9

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

افزایش نرخ اخبار کودک ازاری در ماه های اخیر موجی از دل مشغولی های واقعی و نگرانی های غیر واقع بینانه را در میان اقشار مختلف در ورای والدین و افراد درگیر در حیطه کودک و نوجوان به راه انداخته است با احترام به این حساسیت های انسانی و تب و تاب موجود به رنج کودکان معصوم ...

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما زندگی است، پرشور و جاری... سینما هویّت است، هویتی مستقل در بین ملل. سینما ارتباط است، ارتباطی ماندگار. سینما جان دارد و دنیای سینما، دنیای جادوگران و ساحره هاست، دنیای فانتزی های کودکانه، دنیای رنج، درد، شادی و زیبایی که دقایقی ...

کمال خواهی (Perfectionism)

کمال خواهی (Perfectionism)

"کمال خواهی" یعنی تعیین معیارهای بسیار سخت، که خود تحمیلی هستند و تلاش شدید و بی رحمانه برای دستیابی به آن ها، با وجود مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کنند. فرد کمال خواه احساس ارزشمندی خود را تقریبا بر اساس میزان پیگیری و دست یابی به این معیارها تعیین می کند.

مرور مفهومی تروما

مرور مفهومی تروما

اختلال استرس پس از آسیب(PTSD :Post-traumatic stress disorder) از جمله اختلالاتی است که از نظر تاریخچه و سیر پر فراز و نشیب واژه گزینی از نظر تعریف، سبب شناسی، تشخیص، درمان و پیش آگهی بسیار پیچیده و متنوع است.

مدیریت خودکشی

مدیریت خودکشی

خودکشی، مرگِ ناشی از صدماتی است که شخص عمدا به خودش وارد می کند. قصد، فکر، آماده سازی، تلاش ناموفق یا ناکام در بررسی خودکشی مورد اهمیت هستند. شواهد نشان می دهند خودکشی بین افراد ۲۴-۱۵ سال سومین و در بین افراد ۴۴-۲۵ سال چهارمین علت مرگ است. همچنین مهم است بدانیم الگوی خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است.

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرحواره[1] ساختاری شناختی برای ادراک، ساماندهی، پردازش و بهره‌برداری از اطلاعات است. طرحواره‌ها در طی زمان نسبتاً ثابت می‌مانند و این منجر به شیوه‌های ثابت برای ادراک و استفاده از اطلاعات می‌شود. طرحواره‌ها در افراد با هم متفاوتند و همین سبب می‌شود که هر فردی اطلاعات را به شیوه ای خاص پردازش کند و رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشد...

RSS