X

اخبار

اخبار و رویدادهای روانشناختی مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آرمانا
اختلال شخصیت وسواسی- اجباری
روانشناس

اختلال شخصیت وسواسی- اجباری

اختلال شخصیت وسواسی- اجباری (Obsessive –Compulsive Personality Disorder)


ویژگی ها و تشخیص شخصیت وسواسی-اجباری:

-         او آن چنان درگیر جزئیات، قوانین، نظم، تهیه فهرست و برنامه ریزی حساب شده می باشد که هرگونه فعالیت شادی بخش و لذت در زندگی او گم شده و بی معناست.

-         به اندازه ای وسواسی و کمال گراست که هیچ کاری در نظرش کامل و بی نقص نیست.

-         به شکلی افراطی خود را وقف کارو مثمرثمربودن می کند (حتی به قیمت محروم کردن خود از تفریح، فعالیت های شادی بخش و داشتن روابط خوب).

-         نسبت به اصول اخلاقی بسیار پایبند و انعطاف ناپذیر است.

-         نمی تواند اجناس قدیمی، پاره و بی ارزس را دور بیاندازد حتی اگر هیچ ارزش معنوی نیز نداشته باشند.

-         مایل نیست اختیار امور را به دست دیگران بسپارد مگراینکه مطمئن شود تمام کارها دقیقاً به همان صورت که او می خواهد انجام خواهد شد.

-         در خرج کردن برای خود و دیگران بسیار خسیس است.

-         خشک، منضبط و لجباز است و بسیار کنترل گر است.

در حالی که داشتن ساختاری محکم در زندگی حائز اهمیت است و پایبندی به قوانین و نظم و ترتیب ارزش محسوب می شود اما مشکل زمانی به وجود می آید که شخص بخواهد به شکلی افراطی و وسواس گوه ذهن خود را مشغول جزئیات، نظم و ترتیب و نقص بودن امور کند. فرد مبتلا به اختلال شخصیتی وسواسی- اجباری به سختی می تواند جزئیات را رها کرده تا به کلیاتی که چه بسا مهم تر هستند بپردازد. آنها اغلب اوقات به سختی کار و تلاش می کنند تا امور مربوط به خود را با بی نقصی مطلق به انجام برسانند اما این موضوع نیز در مورد آنها صادق است که با تمام وقتی که صرف برنامه ریزی و نظم بخشیدن به امور می کنند، کاری که باید به انجام برسانند در نهایت چندان چشمگیر نیست. به راحتی می توان پی برد انعطاف ناپذیری و منضبط بودن در تمام جوانب زندگی تا جایی به آنها فشار وارد می کند که الگوی رفتاری کمال گرایی در وجودشان نهادینه شده و قادر به ترک آن نیستند.

شخصیت های وسواسی- اجباری زندگی خود را بانظم و سازماندهی افراطی مدیریت می کنند . آنها عادت کرده اند فقط رنگهای سیاه و سفید را در زندگی ببینند و با قسمت خاکستری آن هیچ حس راحتی ندارند. تصمیم هایی قاطع در زندگی می گیرند که به هیچ وجه قابل بحث یا تغییر نیستند. تهیه فهرست یا لیست کارهایی که باید انجام شود یکی از علایق آنهاست و با دقت و موشکافی تمام آن را به انجام می رسانند.

شخصیت خشک و منضبط انرژی بسیاری صرف پرداختن به نظم، ریزه کاری های بی موردو اصرار به مثمرثمر بودن هر کاری می کند، در حالی که در این میان رابطه های اوست که آسیب می بیند. در میان آنها به ندرت می توان انسانهایی گرم و پراحساس پیدا کرد. زندگی با او در نهایت حالت اجبار به خود خواهد گرفت، به لحاظ احساسی فضایی بسته و در تضاد کامل با شور و هیجان خواهد بود. همواره نوعی فاصله عاطفی را با همه حفظ می کنند و هر چه قدر بیشتر غرق کار شوند این فاصله نیز عمیق تر می شود.

شخصیت وسواسی- اجباری دیدگاه بسته و خشکی به مسائل اخلاقی، ارزش ها و کردارهایش دارد و به شکل انعطاف ناپذیری وجدان کاری دارد. همان طور که ممکن است پی برده باشید  رابطه خوبی با اعتدال و میانه روی ندارد. این را می توان در دقت و موشکافی افراطی اش و نیز در وجدان کاری انعطاف ناپذیرش دید.

شخصیت های وسواسی- اجباری عادت به جمع کردن وسائل دارند، حتی وسایلی که مورد استفاده قرار نمی گیرند و یا هیچ ارزش معنوی یا خاطره برانگیزی دربرندارند و حاضر به دور انداختن آنها نمی شوند. اگر کسی قصد دور انداختن آنها را داشته باشد به شدت عصبانی می شوند. جدیت و انعطاف ناپذیری مانع از این می شود که شخصیتی خشک و منضبط به دیگران اعتماد کرده و انجام امور را به آنها محول کند. او با لجبازی معتقد است تنها شیوه او درست می باشد. برای یادگیری و یا در نظر گرفتن عقاید و نظرات دیگران فکر بسته و نرمش ناپذیری دارد. اگر مجبور شود اجرای امور را به افراد دیگر بسپارد( این مسئله باعث اضطراب و نگرانی او می شود)، دائماً جزئی ترین دستورالعمل ها را گوشزد می کند و انتظار اطاعت محض از آنها را دارد. اگر این دستورالمل عا با دقت انجام نشود خشمگین و آزرده خواهد شد. او نه تنها در پول خرج کردن خسیس است بلکه در محبت و مهربانی به دیگران نیز به همین میزان خساست به خرج می دهد. در مقایسه بادرآمدی که دارد بسیار کم خرج است و عقیده دارد برای آینده باید پول جمع کرد و همواره کنترل اوضاع اقتصادی را در دست گرفت.

به طور خلاصه می توان گفت اختلال شخصیتی وسواسی- اجباری، اختلال در نحوه کنترل زندگی است. هرچه فرد مبتلا بیشتر غرق در کنترل امور زندگی اش می شود بیشتر آسیب می بیند. وقتی احساس کند کنترل امور از دستش خارج شده و برای به دست آوردن دوباره آن به کار مفرط مشغول می شود، یک چرخه منفی به وجود می آید. هرچه سخت تر برای رسیدن به نظم و ظرافت بی نقص تلاش می کند، کارایی اش کمتر شده و بیشتر از قبل حس مس کند کنترل امور از دستش خارج شده. در نهایت عدم دست یابی یا حفظ "نظم مطلق" باعث می شود به شدت احساس ترس کند در نتیجه بیشتر از قبل سعی می کند کنترلش را روی امور زندگی افزایش دهد و تلاش کاری اش را دو چندان می کند. اما همان طور که خواهید دید، در این میان اطرافیان او هستند که به شدت سختی می کشند.


برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

چاپ
9597 به این مطلب امتیاز دهید:
هیچ امتیازی موجود نیست

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

افزایش نرخ اخبار کودک ازاری در ماه های اخیر موجی از دل مشغولی های واقعی و نگرانی های غیر واقع بینانه را در میان اقشار مختلف در ورای والدین و افراد درگیر در حیطه کودک و نوجوان به راه انداخته است با احترام به این حساسیت های انسانی و تب و تاب موجود به رنج کودکان معصوم ...

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما زندگی است، پرشور و جاری... سینما هویّت است، هویتی مستقل در بین ملل. سینما ارتباط است، ارتباطی ماندگار. سینما جان دارد و دنیای سینما، دنیای جادوگران و ساحره هاست، دنیای فانتزی های کودکانه، دنیای رنج، درد، شادی و زیبایی که دقایقی ...

کمال خواهی (Perfectionism)

کمال خواهی (Perfectionism)

"کمال خواهی" یعنی تعیین معیارهای بسیار سخت، که خود تحمیلی هستند و تلاش شدید و بی رحمانه برای دستیابی به آن ها، با وجود مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کنند. فرد کمال خواه احساس ارزشمندی خود را تقریبا بر اساس میزان پیگیری و دست یابی به این معیارها تعیین می کند.

مرور مفهومی تروما

مرور مفهومی تروما

اختلال استرس پس از آسیب(PTSD :Post-traumatic stress disorder) از جمله اختلالاتی است که از نظر تاریخچه و سیر پر فراز و نشیب واژه گزینی از نظر تعریف، سبب شناسی، تشخیص، درمان و پیش آگهی بسیار پیچیده و متنوع است.

مدیریت خودکشی

مدیریت خودکشی

خودکشی، مرگِ ناشی از صدماتی است که شخص عمدا به خودش وارد می کند. قصد، فکر، آماده سازی، تلاش ناموفق یا ناکام در بررسی خودکشی مورد اهمیت هستند. شواهد نشان می دهند خودکشی بین افراد ۲۴-۱۵ سال سومین و در بین افراد ۴۴-۲۵ سال چهارمین علت مرگ است. همچنین مهم است بدانیم الگوی خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است.

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرحواره[1] ساختاری شناختی برای ادراک، ساماندهی، پردازش و بهره‌برداری از اطلاعات است. طرحواره‌ها در طی زمان نسبتاً ثابت می‌مانند و این منجر به شیوه‌های ثابت برای ادراک و استفاده از اطلاعات می‌شود. طرحواره‌ها در افراد با هم متفاوتند و همین سبب می‌شود که هر فردی اطلاعات را به شیوه ای خاص پردازش کند و رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشد...

RSS