X

اخبار

اخبار و رویدادهای روانشناختی مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آرمانا
اختلال شخصیت وابسته
روانشناس

اختلال شخصیت وابسته

اختلال شخصیت وابسته ( Dependent Personality Disorder )


ویژگی ها و تشخیص شخصیت وابسته:

-         او بدون دریافت راهنمایی و قوت قلب از سوی شما حتی قادر به تصمیم گیری های عادی روزمره خود نمی باشد.

-         برای به عهده گرفتن اکثر مسئولیت های مهم زندگی اش به شما یا دیگران وابسته است.

-         ترس از طرد شدن و یا از دست دادن حمایت دیگران مانع از آن می شود که ابراز وجود کرده و یا در جهت مخالفت با نظرات دیگران موضع گیری کند .

-         به دلیل عدم اعتماد به قابلیت ها و قدرت تفکر و قضاوت خود، به سختی می تواند کاری را آغاز کرده و یا وظایفش را به تنهایی انجام دهد .

-         به شدت تلاش می کند تا محبت و حمایت دیگران را به دست بیاورد و حتی گاهی اوقات برای برطرف کردن این نیازش حاضر به انجام کارهای آزاردهنده می شود.

-         ترس و نگرانی شدید ناشی از عدم توانایی در محافظت از خود، او را اکثراً با احساس عذاب و بی پناهی مواجه می سازد .

-         وقتی یک رابطه صمیمی را از دست می دهد، به سرعت و مصرانه در پی برقراری روابط جدید است تا توجه و حمایتی را که نیاز دارد به دست بیاورد.

-         ترس از اینکه مجبور باشد به تنهایی از خودش مراقبت کند به طرز غیرواقع بینانه ذهنش را مشغول کرده است.

مهم ترین ویژگی شخصیت وابسته این است که او همواره نیاز دارد تا دیگران از او حمایت و مراقبت کنند. او همواره به دنبال این است تا از دیگران اطمینان قلبی و راهنمایی دریافت کند و قدرت اتکا به نفسش به شدت پایین است . شخصیت های وابسته آن چنان سعی در خشنود کردن دیگران دارند که به راحتی می توان آنها را با خود همراه ساخت. در واقع می توان آنها را به عنوان انسان هایی مهربان، با محبت و بسیار خوش خدمت شناخت. اما نیازی که به پشت گرمی و رابطه داشتن با دیگران دارند به قدری زیاد است که برای اشخاصی که مانند خودشان نباشند یک بار اضافی محسوب می شوند .

از آنجا که ترس از تنها ماندن و نداشتن کسی که در زندگی ناجی و حامی آنها باشد، همواره با آنهاست، در برابر دیگران نقشی منفعل به خود می گیرند تا به این طریق دیگران را وادارند به جای آنها تدبیر به کار برده و مراقبشان باشند ؛ قادر نیستند کاملاً مستقل و به تنهایی از عهده زندگی و تصمیمات آن برآیند و اگر کسی را در کنار خود نیابند تا هدایت زندگی شان را به دست گیرد اغلب احساس ناامیدی و سرخوردگی به آنها دست می دهد . برای اینکه بتوانند به آن میزان توجه و صمیمیت عاطفی که خواستارش هستند برسند و آن را برای خود حفظ کنند حاضرند هر کاری انجام دهند و از این طریق در روابط خود همیشه هم دلی و سازگاری لازم را نگه می دارند. شخصی که در ابتدا بسیار دلچسب و راحت به نظر می رسید تبدیل به فرد وابسته ای می شود که از نظر روحی-روانی هیچ استقلال یا اتکا به نفسی ندارد . این عادت – یعنی نیازمندی به دیگران – چرخه ای دائمی را به وجود می آورد که اعتماد و اتکا به خویشتن را به شخصیت وابسته به ضعف می کشاند.

هم چنین سعی همیشگی در راضی نگه داشتن و برآورده کردن انتظارات و خواسته های دیگران امری بسیار دشوار است اما با این وجود شخصیت وابسته برای به دست آوردن حمایت دائمی و قبولی تضمینی سخت در تلاش و تکاپوست. شخصیت وابسته کشمکش درونی بی وقفه ای در اعتماد کردن به دیگران دارد. او همواره ترسی بی مورد از اینکه مبادا تنها رها شود در دل می پروراند و در پی آن است که دیگران او را نسبت به محبت و وفاداری خود خاطرجمع کنند. فقدان حرمت نفس و خودکفایی شخصیت وابسته از آنجا ناشی می شود که او بدون کمک دیگران قادر نیست در جامعه عملکرد مثبتی داشته باشد. به طور خلاصه می توان چنین گفت؛ شخصیت وابسته به شکلی فزاینده گرفتار ترس از تنها ماندن است.

در رابطه ای که یک سوی آن شخصیت وابسته قرار دارد، چرخه روابط اجتماعی بسیار محدود می شود. شخصیت وابسته دوستان نزدیک بسیارکمی دارد و از این رو آن توجه و صمیمیتی که خواسته اوست برایش مهیا نمی شود . اگرچه احتمال تغییر و بهبودی در شخصیت وابسته دیده شده است، اما جلسات درمانی روشی سریع و زودبازده به شمار نمی رود بلکه باید آن را تلاشی درازمدت در نظر بگیرید.

نیازهای عاطفی شخصیت وابسته هیچ گاه ارضا شدنی نیستند . این شخص به عنوان شریک یک رابطه عاشقانه، به طور فزاینده احساس وابستگی می کند تا جایی که نیازمندی اش موجب یأس و سرخوردگی شما می شود . تلاش برای ذره ای استقلال در وجود او و نیز به وجود آوردن فضایی که بتوانید در آن آزادی فکری- روحی برای خود خلق کنید، منجر به اضطراب و افسردگی او می شود. با گذشت زمان زندگی در کنار شخصیت وابسته شکلی اجباری به خود خواهد گرفت و احساس خواهید کرد صرفاً در حال ایفای نقش پدر/مادر برای او هستید. آنچه در ابتدا عاشقانه و دلچسب به نظر می رسید به زودی تبدیل به فضایی بسته و خسته کننده می شود. اگر به دنبال رابطه ای دوطرفه هستید که در آن طرف مقابل بدون وابستگی برای حفظ زندگی اش، فقط از بودن شما لذت ببرد، پس شخصیت وابسته به هیچ وجه مناسب شما نیست.


برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

چاپ
10256 به این مطلب امتیاز دهید:
5.0

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

افزایش نرخ اخبار کودک ازاری در ماه های اخیر موجی از دل مشغولی های واقعی و نگرانی های غیر واقع بینانه را در میان اقشار مختلف در ورای والدین و افراد درگیر در حیطه کودک و نوجوان به راه انداخته است با احترام به این حساسیت های انسانی و تب و تاب موجود به رنج کودکان معصوم ...

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما زندگی است، پرشور و جاری... سینما هویّت است، هویتی مستقل در بین ملل. سینما ارتباط است، ارتباطی ماندگار. سینما جان دارد و دنیای سینما، دنیای جادوگران و ساحره هاست، دنیای فانتزی های کودکانه، دنیای رنج، درد، شادی و زیبایی که دقایقی ...

کمال خواهی (Perfectionism)

کمال خواهی (Perfectionism)

"کمال خواهی" یعنی تعیین معیارهای بسیار سخت، که خود تحمیلی هستند و تلاش شدید و بی رحمانه برای دستیابی به آن ها، با وجود مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کنند. فرد کمال خواه احساس ارزشمندی خود را تقریبا بر اساس میزان پیگیری و دست یابی به این معیارها تعیین می کند.

مرور مفهومی تروما

مرور مفهومی تروما

اختلال استرس پس از آسیب(PTSD :Post-traumatic stress disorder) از جمله اختلالاتی است که از نظر تاریخچه و سیر پر فراز و نشیب واژه گزینی از نظر تعریف، سبب شناسی، تشخیص، درمان و پیش آگهی بسیار پیچیده و متنوع است.

مدیریت خودکشی

مدیریت خودکشی

خودکشی، مرگِ ناشی از صدماتی است که شخص عمدا به خودش وارد می کند. قصد، فکر، آماده سازی، تلاش ناموفق یا ناکام در بررسی خودکشی مورد اهمیت هستند. شواهد نشان می دهند خودکشی بین افراد ۲۴-۱۵ سال سومین و در بین افراد ۴۴-۲۵ سال چهارمین علت مرگ است. همچنین مهم است بدانیم الگوی خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است.

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرحواره[1] ساختاری شناختی برای ادراک، ساماندهی، پردازش و بهره‌برداری از اطلاعات است. طرحواره‌ها در طی زمان نسبتاً ثابت می‌مانند و این منجر به شیوه‌های ثابت برای ادراک و استفاده از اطلاعات می‌شود. طرحواره‌ها در افراد با هم متفاوتند و همین سبب می‌شود که هر فردی اطلاعات را به شیوه ای خاص پردازش کند و رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشد...

RSS