X

اخبار

اخبار و رویدادهای روانشناختی مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آرمانا
اختلال شخصیت هیستریونک (نمایشی)
روانشناس

اختلال شخصیت هیستریونک (نمایشی)

اختلال شخصیت هیستریونک ( Histrionic Personality Disorder )


ویژگی ها و تشخیص شخصیت هیستریونیک :

-       اگر در موقعیت هایی قرار بگیرد که مرکز توجه دیگران نباشد ، معذب و ناراحت می شود .

-       در برخورد با دیگران اغلب رفتارهایی گمراه کننده و تحریک آمیز نشان می دهد .

-       رفتارهایش اکثراً سطحی هستند و به سرعت تغییر پیدا می کنند .

-       از جذابیت های ظاهری خود برای جلب توجه استفاده می کند .

-       به کلی گویی علاقه دارد و در صحبت هایش به جزئیات اهمیتی نمی دهد .

-       اکثراً رفتارهایی هیجانی ، نمایشی و اغراق آمیز دارد .

-       به شدت تحت تأثیر نظرات دیگران قرار می گیرد .

-       روابطش را صمیمی تر و پرشور تر از آنچه واقعاً هستند می داند .

آنچه در برخورد با شخصیت نمایشی مورد توجه شما خواهد بود ، ابراز احساسات صریح و بی پرده او و نیز علاقه فراوانش به مرکز توجه دیگران بودن می باشد . آنها نهایت تلاش خود را به کار می برند تا مورد توجه همه قرار بگیرند و اگر آن توجهی را که احساس می کنند لایقش هستند از دیگران دریافت نکنند عصبانی خواهند شد . به سرعت عصبانی شده و اگر همه چیز به خوبی پیش رود روحیه ای عالی دارند ؛اما اگر به خواسته خود نرسند ( یعنی دیگران توجهی به آنها نشان ندهند ) می توانند کاملاً غیرقابل پیش بینی ، پرخاشگر و مهرطلب ظاهر شوند .

آنها نوعاً لباس هایی جلف و تحریک کننده به تن می کنند و نسبت به ظاهر خود بسیار وسواس به خرج می دهند . به غیر از رسیدن به این خواسته ( که همواره مورد توجه باشند ) چیزهای کمی را می توان برای راضی نگه داشتن آنها پیدا کرد . از این رو زمان زیادی را صرف خرید و آراستن خود می کنند تا مطابق با آخرین مد روز ظاهر شوند .

شخصیت های هیستریونیک به شدت محتاج توجه و تحسین دیگران هستند . اگر به این خواسته خود نرسند برای به دست آوردن آن هر کاری می کنند تا در نهایت به حد کافی محبت و توجه دریافت کنند . رفتارشان اغراق آمیز ، عقایدشان گزاف و ظاهرشان جلف و انگشت نما می باشد . امکان ندارد که در یک جمع شلوغ او را گم کنید .

برای شخصیت نمایشی عشق و عاشقی حکم یک بازی را دارد . او عاشق خودنمایی و سوردادن است تا به این شکل بتواند شور و هیجان و رابطه عاشقانه بیافریند . داشتن رابطه نزدیک با دیگران عمیقاً برایش باارزش است و عادت دارد نسبت به روابطش زیادی خوش بین باشد . خیلی زود عاشق می شود و نسبت به طرف مقابل احساسات شدیدی از خود نشان می دهد .

شخصیت های نمایشی به ندرت دارای افکار و عقاید پرمغز و عمیقی که ساخته اندیشه خودشان است می باشند . ارتباط و دوستی با یک شخصیت نمایشی به این معنی است که بایستی آماده باشد تا بیشتر انرژی خود را صرف برآورده کردن خواسته های عاطفی او کنید . ناگفته نماند شخصیت های هیستریونیک به رفتارهای نمایشی خود کمی چاشنی فریب کاری نیز اضافه می کنند .


برگرفته از کتاب شناخت اختلالات شخصیتی قبل و بعد از ازدواج

نوشته براد جانسون – کلی موری

چاپ
6714 به این مطلب امتیاز دهید:
3.8

دیدگاه خود را درج فرمایید

افزودن دیدگاه

x
جدیدترین مطالب سایت
فواید در آغوش گرفتن

فواید در آغوش گرفتن

لئو بوسکاليا می گويد: روزی وقتی پس از سخنرانی عمومی، دوستی را که برای دیدارم آمده بود در آغوش گرفتم، آهی کشید و گفت: « چه احساس خوبی! مثل بازگشتن به خانه است، از سفری طولانی.»

کنش ذهنی ناخودآگاه

کنش ذهنی ناخودآگاه

فرض روانکاوانه کنش ذهنی ناخودآگاه از نظر ما ، از یک طرف ، اتساع عظیمی از جانگراییِ (animism) بدوی است که سبب می شود ما نسخه های بدل آگاهیِ خودمان را همه جا دور و برمان ببینیم و از طرف دیگر، گسترشی از تصحیحی است که کانت در دیدگاه ما نسبت به ادراک بیرونی اعمال کرد.

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

نگاهی به موج کودک آزاری های اخیر.....

افزایش نرخ اخبار کودک ازاری در ماه های اخیر موجی از دل مشغولی های واقعی و نگرانی های غیر واقع بینانه را در میان اقشار مختلف در ورای والدین و افراد درگیر در حیطه کودک و نوجوان به راه انداخته است با احترام به این حساسیت های انسانی و تب و تاب موجود به رنج کودکان معصوم ...

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما، روانشناسی و تحلیل رؤیای فیلم

سینما زندگی است، پرشور و جاری... سینما هویّت است، هویتی مستقل در بین ملل. سینما ارتباط است، ارتباطی ماندگار. سینما جان دارد و دنیای سینما، دنیای جادوگران و ساحره هاست، دنیای فانتزی های کودکانه، دنیای رنج، درد، شادی و زیبایی که دقایقی ...

کمال خواهی (Perfectionism)

کمال خواهی (Perfectionism)

"کمال خواهی" یعنی تعیین معیارهای بسیار سخت، که خود تحمیلی هستند و تلاش شدید و بی رحمانه برای دستیابی به آن ها، با وجود مشکلاتی که برای فرد ایجاد می کنند. فرد کمال خواه احساس ارزشمندی خود را تقریبا بر اساس میزان پیگیری و دست یابی به این معیارها تعیین می کند.

مرور مفهومی تروما

مرور مفهومی تروما

اختلال استرس پس از آسیب(PTSD :Post-traumatic stress disorder) از جمله اختلالاتی است که از نظر تاریخچه و سیر پر فراز و نشیب واژه گزینی از نظر تعریف، سبب شناسی، تشخیص، درمان و پیش آگهی بسیار پیچیده و متنوع است.

مدیریت خودکشی

مدیریت خودکشی

خودکشی، مرگِ ناشی از صدماتی است که شخص عمدا به خودش وارد می کند. قصد، فکر، آماده سازی، تلاش ناموفق یا ناکام در بررسی خودکشی مورد اهمیت هستند. شواهد نشان می دهند خودکشی بین افراد ۲۴-۱۵ سال سومین و در بین افراد ۴۴-۲۵ سال چهارمین علت مرگ است. همچنین مهم است بدانیم الگوی خودکشی در کشورهای مختلف متفاوت است.

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرح واره های ناسازگار اولیه (EMS)

طرحواره[1] ساختاری شناختی برای ادراک، ساماندهی، پردازش و بهره‌برداری از اطلاعات است. طرحواره‌ها در طی زمان نسبتاً ثابت می‌مانند و این منجر به شیوه‌های ثابت برای ادراک و استفاده از اطلاعات می‌شود. طرحواره‌ها در افراد با هم متفاوتند و همین سبب می‌شود که هر فردی اطلاعات را به شیوه ای خاص پردازش کند و رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشد...

RSS